Последњих мјесеци и у Црној Гори све популарније су апликације које корисницима на интернету нуде лаку зараду, а све што је потребно јесте уложити одређену своту новца, а онда пратити задатке и тиме увећавати свој приход. На први поглед, задаци су изузетно лаки и једноставни, јер све што треба да радите јесте "лајковати" одређени јутјуб садржај или исти дијелити на друштвене мреже, писати кратке рецензије за одређене "свјетски познате компаније", док је трећа могућност, мада још увијек не толико распрострањена код нас, само уплата новца апликацији, која за корисника сама "рудари" криптовалуте.
Апликација "Cheil Worldwide" према ријечима једног бившег корисника, је класична пирамидална шема, која подразумијева да креатор апликације зарађује паре од нових корисника и тако редом све до најнижег у шеми, али сам систем је неодржив на дужи период, јер ће улагања у једном тренутку просто стати.
– Када уђете у причу, имате неколико пакета које вам нуде, односно веће улагање наводно доноси бржу и већу зараду. Потребно jе одабрати коjи ниво вам jе одговараjући. Нивои носе називе од ВИП 0 до ВИП 5. Сваки ниво носи одређено улагање, што значи да jе ВИП 0 бесплатан, а за ниво ВИП 5 потребно jе улозити 3000 УСДТ (односно криптовалуте Тетер која се ослања на долар). Наравно, што jе већи степен улагања, већа jе и дневна зарада. Нивои доносе од три до 60 дневних задатака коjи се састоjе од лаjковања Јутјуб или Фејсбук постова и претплаћивања на канале са истих мрежа. Сваки задатак се циjени у зависности од тога на ком сте нивоу. Наjвиша зарада по задатку jе 2.3 УСДТ, односно 2,3 долара – казао је бивши корисник.
У многобројним рекламама по друштвеним мрежама шири се вијест да је зарада лака, не одузима много времена те да многобројни корисници успиjеваjу да зарађуjу новац.
Ипак у многобројним коментарима на друштвеним мрежама, бројни корисници оспоравају ову апликацију наводећи да она неће потрајати дуго, односно да нови корисници неће имати превише времена да остваре значајнију зараду, и позивају нове кориснике да чим поврате улог обуставе даља улагања, како би спријечли свој финансијски крах. Евентуално чекање већих свота новца, могло би да створи проблем, јер апликације оваквог типа настају и нестају у кратком временском периоду.
Оно што можда указује да је ова апликација можда ипак превара, јесте да је последњих дана укинуто пробно коришћење апликације, које је служило да новом кориснику омогући минималну зараду од 10 долара, што је требало да буде начин да му се покаже да је зарада сигурна. Такође, уведена је провизија, за повлачење средстава на дигитални новчаник у износу од осам одсто. Да ли је у питању превара још увијек није познато, али свакако треба бити опрезан са оваквим инвестицијама.