
Nekadašnji zakupac hotela "Mogren", kompanija "Merkur Evropa", skoro 11 godina nije plaćao zakup, a to, kako tvrde, nisu činili jer im nisu stizale fakture, i to zato što je zakupodavac, Hotelska grupa (HG) "Budvanska rivijera", zahtjeve za plaćanje upućivao kompaniji "Merkur".
Naime, iz hotelske grupe su istakli da je ugovor o zakupu potpisan sa "Merkurom", koji od 2003. do 2014. godine nije plaćan zakup, što zakupac ne spori, ali tvrdi da su u međuvremenu aneksom ugovora prava i obaveze preneseni na "Merkur Evropu", što iz "Budvanske rivijere" osporavaju, ističući da je takav ugovor za njih ništavan. Zbog toga su slali fakture firmi "Merkur". Zastupnik "Merkur Evrope", međutim, tvrdi da taj ugovor nije ništavan, što potkrepljuje ranijom presudom Privrednog suda Pbr.518/10.
Iz "Merkur Evrope" takođe navode da je hotel bio u njihovoj državini do 2014. godine, kada su iseljeni prilikom, kako tvrde, nezakonitog inspekcijskog nadzora, a podsjećaju i da "Budvanska rivijera" nikada nije pokrenula postupak naplate zaostalih potraživanja za pomenuti period, niti podnijela tužbu, već je to činila isključivo kada je hotelom upravljala kompanija "Merkur".
Zastupnici obje strane uložili su prigovore na vještačenje građevinske struke koje je radio vještak Marko Radunović. Za "Merkur Evropu" sporan je iznos radova redovnog održavanja hotela, koji je procijenjen na 483.261 euro. Naime, prema njihovim navodima, taj iznos je previsok, zato što obuhvata radove izvedene u periodu od dvije godine, a, po njihovom mišljenju, redovno održavanje podrazumijeva manje radove i opravke na objektu. Za razliku od njih, u "Budvanskoj rivijeri" smatraju da vještak nije odgovorio zadatku.
On je kazao da ostaje pri svom nalazu jer je sačinjen na osnovu raspoložive dokumentacije.
– Obračun sam izvršio na osnovu raspoložive dokumentacije i u njoj sadržanih parametara u smislu količine radova i cijena koje su ovjerene od strane nadzornih organa. Prigovori HG "Budvanske rivijere" da nisam odgovorio zadatku su neosnovani jer sam taksativno naveo koji su radovi korisni, kao i njihovu vrijednost po svim pozicijama – istakao je vještak Radunović.
On je kazao i da je u dopunskom nalazu naveo koliko je sredstava utrošeno na popravku fasade, krovnog pokrivača, za zamjenu drvene pergole i druge radove.
Ipak, sudija Vladimir Bulatović zatražio je od Radunovića da u dodatnom nalazu izdvoji koji radovi su nužni, a koji korisni, odnosno koji predstavljaju investiciono ulaganje. S obzirom da se na jučerašnjem ročištu Radunović nije mogao izjasniti o tome, to će učiniti u dopunskom nalazu. Kako bi vještaku dali dovoljno vremena da se na ove navode izjasni, naredno ročište je zakazano za 21. mart.