
Odbor za ekonomiju razmotrio je juče preko stotinu amandmana na budzet, od 163 koja su podnesena. Poslanici vlasti i ministar finansija Milojko Spajić su se prije sjednice dogovorili da se za amandmane u budzetu izdvoji 40 miliona eura, odnosno da po poslaniku bude oko milion eura. Za taj iznos će se država dodatno zadužiti, a kako je najavljeno na jučerašnjoj maratonskoj sjednici, Ministarstvo će prije glasanja na plenumu u srijedu, dostaviti amandman kojim se najvjerovatnije povećava zaduženje za još 65 miliona eura, od čega će, kako nam je potvrđeno, 40 miliona biti za amandmane, 15 miliona za opštine i 10 miliona za Vladu.
Takođe, Vlada nije odustala od amandmana podnesenih prije desetak dana kojima je rashodna strana uvećana za 38 miliona i deficit uvećan u istom iznosu, kao i nedostajuća sredstva koja sada iznose 536 miliona eura. Takođe, prošli su amandmani Vlade o dodatnom zaduženju za autoput i za program olakšavanja trgovine i saobraćaja na Zapadnom Balkanu u ukupnom iznosu od 215 miliona, čime će zaduženje Vlade u narednoj godini iznositi 555 miliona eura za 12 projekata. Ukoliko se amandmanom do plenuma uveća zaduženje za još 65 miliona, to bi značilo da je Vlada amandmanima uvećala iznos zaduženja za 280 miliona eura u odnosu na predlog od 15. novembra. Takođe, Vlada je nakon pritska DF-a iz budzeta makla mogućnost zaduženja u iznosu od 1,4 milijarde eura za finansiranje deficita, stvaranje rezerve i refinansiranje kredita za autoput.
Amandmani poslanika vladajuće koalicije su se uglavnom odnosili na infrastrukturne projekte, izgradnju i rekonstrukciju puteva, radove na obrazovnim i zdravstvenim objektima u nerazvijenim ili manje razvijenim sredinama. Takođe, tu su izdaci i za dječije dodatke i povećane minimalne penzije od 8,3 miliona.
Takođe, gotovo svi amandmani opozicije su odbijeni. Spajić je kazao da su njemu prihvatljivi, ali ih je uputio na dogovor sa poslanicima vladajuće većine da se uklope u 65 miliona. Ako se sa njima tokom današnjeg ili sjutrašnjeg dana dogovore oko amandmana, on će ih prihvatiti. Takav odgovor su dobili predstavnici Force i Bošnjačke stranke.
O usvojenim amandmanima se neće raspravljati na plenumu, jer su sastavni dio budzeta, ali hoće o amandmanima opozicije. Jedan od amandmana o kojem će se izjasniti i plenum jeste amandman Borisa Mugoše (SD). Mugoša je predložio da Vlada umanji stavke za službena putovanja sa 5,1 miliona na 3,8 miliona, koliko je potrošeno u ovoj godini, a da 1,3 miliona eura utroši na besplatne užine i besplatni prevoz za socijalno ugrožene porodice. Takođe je tražio da se izdaci po osnovu ugovora o djelu smanje sa 12,3 miliona na 11,3 miliona, a da se taj milion utroši na zapošljavanje lica sa invaliditetom i stambene potrebe za potrebe penzionera.
Spajić je kazao da ne mogu da prihvate amandmane, odnosno da ne mogu da ih upodobe u paketu, dok je vladajuća većina bila uzdržana tokom glasanja o ovom predlogu.
Jelena Božović (DF) je pojasnila zašto su imali preko 100 amandmana.
– Prilikom pripreme budzeta naš klub nije konsultovan u vezi sa pripremom i podnijeli su više od 100 amandmana. Amandmani se tiču elementarnih potreba građana i unapređenja putne infrastrukture, vodosnabdijevanja, razvoja turizma, sporta, kulture, poljoprivrede i obrazovanja i usmjereni su na nerazvijene regije – pojasnila je Božović.
Glasanje o budzetu je zakazano za srijedu.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar