Одбор за економију размотрио је јуче преко стотину амандмана на буџет, од 163 која су поднесена. Посланици власти и министар финансија Милојко Спајић су се прије сједнице договорили да се за амандмане у буџету издвоји 40 милиона еура, односно да по посланику буде око милион еура. За тај износ ће се држава додатно задужити, а како је најављено на јучерашњој маратонској сједници, Министарство ће прије гласања на пленуму у сриједу, доставити амандман којим се највјероватније повећава задужење за још 65 милиона еура, од чега ће, како нам је потврђено, 40 милиона бити за амандмане, 15 милиона за општине и 10 милиона за Владу.
Такође, Влада није одустала од амандмана поднесених прије десетак дана којима је расходна страна увећана за 38 милиона и дефицит увећан у истом износу, као и недостајућа средства која сада износе 536 милиона еура. Такође, прошли су амандмани Владе о додатном задужењу за аутопут и за програм олакшавања трговине и саобраћаја на Западном Балкану у укупном износу од 215 милиона, чиме ће задужење Владе у наредној години износити 555 милиона еура за 12 пројеката. Уколико се амандманом до пленума увећа задужење за још 65 милиона, то би значило да је Влада амандманима увећала износ задужења за 280 милиона еура у односу на предлог од 15. новембра. Такође, Влада је након притска ДФ-а из буџета макла могућност задужења у износу од 1,4 милијарде еура за финансирање дефицита, стварање резерве и рефинансирање кредита за аутопут.
Амандмани посланика владајуће коалиције су се углавном односили на инфраструктурне пројекте, изградњу и реконструкцију путева, радове на образовним и здравственим објектима у неразвијеним или мање развијеним срединама. Такође, ту су издаци и за дјечије додатке и повећане минималне пензије од 8,3 милиона.
Такође, готово сви амандмани опозиције су одбијени. Спајић је казао да су њему прихватљиви, али их је упутио на договор са посланицима владајуће већине да се уклопе у 65 милиона. Ако се са њима током данашњег или сјутрашњег дана договоре око амандмана, он ће их прихватити. Такав одговор су добили представници Форце и Бошњачке странке.
О усвојеним амандманима се неће расправљати на пленуму, јер су саставни дио буџета, али хоће о амандманима опозиције. Један од амандмана о којем ће се изјаснити и пленум јесте амандман Бориса Мугоше (СД). Мугоша је предложио да Влада умањи ставке за службена путовања са 5,1 милиона на 3,8 милиона, колико је потрошено у овој години, а да 1,3 милиона еура утроши на бесплатне ужине и бесплатни превоз за социјално угрожене породице. Такође је тражио да се издаци по основу уговора о дјелу смање са 12,3 милиона на 11,3 милиона, а да се тај милион утроши на запошљавање лица са инвалидитетом и стамбене потребе за потребе пензионера.
Спајић је казао да не могу да прихвате амандмане, односно да не могу да их уподобе у пакету, док је владајућа већина била уздржана током гласања о овом предлогу.
Јелена Божовић (ДФ) је појаснила зашто су имали преко 100 амандмана.
– Приликом припреме буџета наш клуб није консултован у вези са припремом и поднијели су више од 100 амандмана. Амандмани се тичу елементарних потреба грађана и унапређења путне инфраструктуре, водоснабдијевања, развоја туризма, спорта, културе, пољопривреде и образовања и усмјерени су на неразвијене регије – појаснила је Божовић.
Гласање о буџету је заказано за сриједу.