Rakčević sa Spajićem / -FOTO: D.MILAčIć
15/01/2025 u 14:12 h
Svetlana Ćetković
Draško MIlačić
Svetlana Ćetković<br/>Draško MIlačić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Dok Vlada čeka plan, Rakčević kupuje akcije Instituta

HTP Vile "Oliva" kupiće početkom naredne sedmice oko 1,5 odsto akcija manjinskih akcionara u Institutu Igalo za 58 eura po dionici, potvrdilo je "Danu" više izvora bliskih tržištu kapitala.

Taj posao će najvjerovatnije biti sklopljen u ponedjeljak, dan prije zakazane skupštine akcionara na kojoj treba da se glasa o planu restrukturiranja i dokapitalizaciji državnog preduzeća.

U pitanju su, kako nam je potvrđeno iz više izvora, akcionari koji su dali vlasniku HTP Vile "Oliva" Žarku Rakčeviću saglasnost i punomoćje još prije šest godina da imaju još jednog člana odbora direktora u državnom preduzeću. Tada je za HTP Vile "Oliva" bilo potrebno oko 6.000 akcija da imaju dva člana odbora direktora. Vile "Oliva" su 2018. godine kupile 27,4 odsto akcija Instituta. Žarko Rakčević je na poslednjoj skupštini akcionara nastupao kao predstavnik tih manjinskih akcionara, čije akcije sada namjerava da otkupi, dok je Petar Rakčević, koji je i član Odbora direktora Instituta, bio na skupštini u ime HTP Vile "Oliva".

Vlada za sada neće kupovati na berzi

"Danu" je iz Vlade, na čijem je čelu Milojko Spajić, nezvanično potvrđeno da oni za sada neće kupovati akcije Instituta na Montenegroberzi, kao i da će u narednim danima pregovarati sa Rakčevićem oko plana restrukturiranja.

Nezvanično nam je rečeno da je za plan neophodno usvajanje budžeta, koji je na dnevnom redu Skupštine 21. januara. Predlogom zakona o budžetu predviđeno je da se za Institut u 2025. godini izdvoji preko 30 miliona eura.

"Dan" je u vezi sa dešavanjima u Institutu Igalo slao pitanja Ministarstvu finansija. Pitali smo ih da li razmišljaju o kupovini akcija manjinskih akcionara, te da li uopšte postoje sredstva za kupovinu akcija Instituta.

Akcija Instituta je juče vrijedjela 42,88 eura. Danima unazad se pomalo trguje akcijama Instituta, dok na dnevnom nivou akcije rastu skoro 10 procenata, što je i maksimalno dozvoljeni rast. Tom dinamikom, očekuje se da do ponedjeljka akcije Instituta dostignu cijenu od 58 eura po dionici. Tada se očekuje i da Rakčević kupi između pet i šest hiljada akcija manjinskih akcionara. Za akcije će trebati da izdvoji između 300 i 350 hiljada eura.

Nastavljeni pregovori predstavnika Vlade i akcionara Instituta Igalo

Koliki će tačan broj akcionara prodati svoje akcije po cijeni od 58 eura, to će se znati na dan transakcije, jer su poslednjih dana akcije prodavali i dioničari koji ne pripadaju toj grupi akcionara.

Prema pouzdanim informacijama sa tržišta kapitala, Rakčević je još ranije ponudio akcionarima koji su mu dali punomoćje 2018. godine da njihove akcije kupi za 58 eura. To je uradio kada je cijena akcija Instituta bila 18 eura, a cijenu je odredio na osnovu procjena Vlade. Međutim, za dogovorenu blok transakciju, Komisija za tržište kapitala nije dala zeleno svjetlo, iako se akcijama Instituta nije trgovalo šest mjeseci. Rakčević je nedavno dao izjavu medijima u kojoj je kazao da "nije briselski zaustavljati slobodno trgovanje akcijama shodno zakonima".

Dio dioničara nudi akcije za 100 eura

Rast cijena akcija na Montenegroberzi, sa jedne, i odluka o povećanju kapitala po cijeni od 154,9 eura, sa druge strane, pokrenuli su ostale male akcionare objedinjene oko Crnogorske asocijacije malih akcionara (CAMA), koji su svojih 16 odsto dionica ponudili po cijeni od 100 eura po akciji. Kako su nam kazali iz tog udruženja, njima su se na dnevnoj bazi obraćale desetine malih akcionara za pomoć i cijenu od 100 eura po akciji su utvrdili između sebe.

– Ta cijena je utvrđena kao razuman diskont od 35 odsto na cijenu po kojoj veliki akcionari javno tvrde da će dokapitalizovati Institut Igalo. Dijelu akcionara koji su još 2007. godine kupovali akcije po mnogo višim vrijednostima uz milionske promete, cijena od 100 eura nije prihvatljiva – naveli su iz CAMA.

Istakli su da će tek za dvije do tri sedmice znati koliki je konačan broj akcija koji će biti ponuđen na berzi.

– Radi se o velikom broju individualnih odluka, potrebno je sačekati oko dvije do tri nedjelje. Veliki dio akcionara usled neaktivnosti nema ugovor sa brokerom niti pin-kod, što je neophodno da bi se akcije ponudile – objasnili su oni.

Kazali su da nemaju komunikaciju oko prodaje akcija sa Rakčevićem, ali da njihov "uobičajeno transparentan rad i grupisanje može biti samo od koristi HTP Vila "Oliva", jer budu li zainteresovani za kupovinu, po pravilu će biti brži u donošenju odluka i realizaciji na berzi u odnosu na tromi državni aparat".

Akcionari Instituta Igalo u utorak treba da donesu odluku o planu restrukturiranja, kao i odluci o dokapitalizaciji. Država ima 56,5 odsto akcija Instituta i treba joj još 10,2 odsto akcija da bi imala dvije trećine vlasništva i da bi mogla da donosi samostalno odluke u vezi sa preduzećem. Sa druge strane, cilj Rakčevića, koji je 2018. godine za oko tri miliona kupio 27,4 odsto dionica, jeste da dokupi još sedam odsto akcija, kako bi imao više od jedne trećine dionica i kako bi mogao zajedno sa Vladom da donosi odluke u vezi sa Institutom. On je imao više zamjerki na plan restrukturiranja, zbog čega je 9. januara odloženo izjašnjavanje o planu. A uoči sjednice 9. januara Vlada je predložila odluku o povećanju akcionarskog kapitala po cijeni od 154,9 eura. Tome se takođe protivio Rakčević, koji je naveo da će se sprovođenjem te odluke njegov udio nakon što uloži 2,8 miliona smanjiti, dok će država svoj udio povećati sa uloženih 15 miliona na preko 10 odsto.

Nastavak sjednice skupštine akcionara zakazan je za utorak, 21. januar.

 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
15. januar 2025 14:13