To je poruka sa prijema predsjednika Računskog suda Turske Metina Yenera, koji boravi u prvoj zvaničnoj posjeti Državnoj revizorskoj instituciji Crne Gore.
Predsjedavajući Senatom, senator Nikola N. Kovačević je apostrofirao značaj današnjeg potpisivanja Memoranduma, koji predstavlja dodatnu institucionalnu potvrdu snažnog partnerstva između dvije vrhovne revizorske institucije i otvara nove mogućnosti za razvoj saradnje u oblastima posvećenim razvoju metodologija, profesionalnih vještina za sprovođenje revizija uspjeha, IT revizija i revizija usklađenosti.
- Međunarodni standardi vrhovnih revizorskih institucija se stalno unaprjeđuju i mijenjaju, tako da vrhovne revizorske institucije moraju ići u korak sa vremenom ukoliko žele ostvariti dodatnu vrijednost u društvu. Kako bi ostvarile veći uticaj, vrhovne revizorske institucije moraju ulagati velike napore u kontinuirani razvoj revizorskih kapaciteta i omogućiti efikasniji i efektivniji rad kroz automatizaciju procesa revizije - kazao je Kovačević.
U cilju konkretizacije dalje saradnje između Crne Gore i Turske, pokrenute su aktivnosti kod Agencije za međunarodnu saradnju i koordinaciju (TIKA) i Ambasade Republike Turske u Crnoj Gori i data je podrška razvoju saradnje u oblastima od značaja za Državnu revizorsku institucije, a koje se mogu realizovati kroz projekte uz podršku i posredstvo Agencije TIKA“, zaključio je Kovačević.
Predsjednik Računskog suda Turske, Metin Yener istakao je da se vrhovne revizorske institucije na bave samo time da li su javna sredstva potrošena u skladu sa ciljevima i planovima na adekvatan način, već su i kontrolor koji obezbjeđuje povjerenje javnosti u trošenje javnih finansija.
„Saradnja među nama prvo će se ogledati i ogleda se kroz razmjenu vrijednih iskustava, a sa druge strane siguran sam da ćemo zajedno doći do zaključaka koji će biti korisni za obje strane. Uvjeren sam da će saradnja vrhovnih revizorskih institucija unaprijediti ukupnu saradnju između dvije zemlje“, kazao je Yener.
Potpredsjednik Skupštine Crne Gore Mirsad Nurković uvjeren je da će se kroz razmjenu iskustava sa Računskim sudom Turske ojačati kapaciteti DRI i unaprijediti sveukupna saradnja, a uspješna implementacija Memoranduma o razumijevanju i jačanje odnosa sa Računskim sudom Turske doprinijeće razvoju efikasnog i odgovornog sistema javnog nadzora u korist građana.
- Vaša posjeta i saradnja dolaze u trenutku kada, kroz pristupne pregovore sa EU i u duhu pregovaračkog poglavlja 32 – Finansijski nadzor, Crna Gora ulaže dodatne napore da unaprijedi primjenu Protokola o saradnji. Ovi napori reflektuju našu posvećenost jačanju transparentnosti, odgovornosti i efikasnosti u upravljanju javnim finansijama, čineći našu saradnju sa ključnim međunarodnim partnerima, poput vas, još značajnijom - poručio je Nurković.
Ambasador Republike Turske u Crnoj Gori Barış Kalkavan, zaključio je da su odnosi između dvije države sve jači i dublji i da se njihovi strateški interesi poklapaju.
- U onoj mjeri u kojoj je Crna Gora prosperitetna zemlja, toliko je i Turska. Crna Gora, koja predstavlja primjer za regionalnu stabilnost je prijateljska zemlja Turske i zbog toga posvećujemo veliku pažnju odnosima sa Crnom Gorom. Veliko je zadovoljstvo da između naših vrhovnih revozorskih institucija postoji ovako kvalitetna saradnja. U toku su i biće nastavljeni sastanci i saradnja kako na bilateralnom tako i na multilateralnom nivou - kazao je Kalkavan.
Nakon održanog oficijalnog prijema i potpisivanja Memoranduma o razumijevanju između dvije vrhovne revizorske institucije, održan je bilateralni sastanak između delegacija i tim povodom, senator dr Branislav Radulović je upoznao sagovornike sa ulogom DRI u reviziji oblasti vezanih za ciljeve održivog razvoja (SDGs), dok su sekretarka DRI Dobrila Glomazić i rukovoditeljka Odjeljenja za međunarodnu saradnju Marija Žugić govorile o procesu godišnjeg planiranja revizija i uloge ključnih zainteresovanih strana u procesu revizije, posebno u fazi izrade godišnjih i strateških planova revizije.