Државно предузеће Одржавање жељезничких возних средстава (ОЖВС) добило је мишљење са резервом на финансијске исказе у 2020. години од независног ревизора. Мишљење са резервом дато је из више разлога, а један је тај што је друштво на крају 2020. године исказало књиговодствену вриједност некретнина, постројења и опреме у износу од 16,5 милиона, у оквиру којих је исказало некретнине, земљиште у износу од 11,4 милиона и грађевинске објекте 3,84 милиона.
– На основу документације која нам је презентована нисмо били у могућности да у материјално значајном износу усагласимо регистар основних средстава друштва са власничким листовима, односно подацима из катастарске евиденције Управе за некретнине о уписаном праву својине на одређеним некретнинама. За имовину коjу друштво користи у континуитету за обављање основне дjелатности, а за коjу нема уписано одговараjуће власништво, друштво ниjе извршило никаква резервисања за могуће штете или губитке – пише у извјештају независног ревизора "Рачуноводство и ревизија".
Последња независна процјена вриједности имовине извршена је 2010. године за потребе оснивања друштва у поступку реструктурирања путем одвајања од акционарског друштва Жељезничког превоза.
Ревизори су скренули пажњу да је ОЖВС на крају 2020. године исказало текуће обавезе у висини од 3,4 милиона еура, што је више од текуће имовине за износ од 1,4 милиона еура.
– Поред тога, за 2020. годину друштво је остварило нето губитак од 652.797 еура и исказало је акумулирани губитак од 5,93 милиона на крају 2020. године. Узимаjући у обзир наведено, руководство jе свjесно да у овом тренутку постоjе неизвjесности око способности друштва да из властитих извора оствари своjе потребе за финансирањем. Ове чињенице указуjу на постоjање материjално значаjних неизвjесности коjе могу да изазову сумњу у погледу могућности друштва да послуjе у складу са начелом сталности пословања – навео је ревизор.
За отклањање наведених неизвjесности при примjени начела сталности пословања, руководство jе узело у обзир следеће: Уз подршку државе, као већинског власника, друштво jе укључено у "Проjекат санирања и унапређења жељезнице Црне Горе", коjи се финансира из донациjа Европске униjе и кредита европских финансиjских институциjа кроз Инвестициони оквир за Западни Балкан (Western Balkans Investment Framework – WBIF), за коjи jе држава обезбиjедила неопходне гаранциjе.
– У плану jе да се друштву у оквиру овог проjекта опредиjеле средства за инвестициона улагања у износ од око шест милиона еура у периоду од 2021. до 2023. године. Даље, друштво jе у своjим плановима предвидjело да ће у наредноj години остварити боље резултате кроз процес унапређења пословних активности и jачања тржишне конкурентности. Наше мишљење са резервом ниjе модификовано у погледу овог питања – казали су ревизори.