On јe istakao da se obrazloženje za pomoć temelji na ugroženoј egzistenciјi zaposlenih u Institutu "Igalo", koјa dovodi i do rizika prestanka rada, što bi proizvelo posledice po zdravlje sadašnjih i budućih paciјenata.
– U ovom trenutku u Institutu "Igalo" se na rehabilitaciji nalazi oko 500 osiguranika FZOCG, dok ih je na čekanju sa uputnicom Fonda oko 900, a godišnje, u prosjeku, liječimo po tom osnovu, između 4.500 i 5.000 naših građana. S obzirom na to da Crna Gora, u ovom trenutku, nema alternativu za taj dio medicinske zaštite građana, Vlada je reagovala promptno u cilju normalizacije situacije, do početka realizacije mjera potrebnih za dugoročnu normalizaciju poslovanja Instituta "Igalo". Ono što treba napomenuti je da Institut "Igalo" pomenuti iznos već ima zarađen kod Fonda zdravstva, ali ga ne može povući zbog blokade računa od strane Agencije za osiguranje depozita Srbije i po osnovu tužbi zaposlenih iz ranijeg perioda – izјavio јe Kovačević.
• Kada očekujete da se odblokira račun Instituta, odnosno da Vlada realizuje pomoć od 10 miliona eura kojom bi se platio dug prema Agenciji za osiguranje depozita?
– Da bi se taj novac uplatio, a sve u skladu sa Zakonom o državnoj pomoći, mora biti izrađen i usvojen tzv. Plan spasavanja-sanacije Instituta "Igalo", o čijoj usklađenosti sa zakonom u konačnom odlučuje Agencija za zaštitu konkurencije. S obzirom na to da se kroz pomoć Vlade nije riješila blokada računa od preko četiri mjeseca, koja vitalno ugrožava rad Instituta, nadamo se da će se to završiti što prije, jer nam i dalje prijeti stečaj i obustava poslovanja.
• Ukoliko se ne realizuje pomoć od 10 miliona, da li će radnici Instituta ponovo biti u istoj situaciji kao prethodnih pet mjeseci – da rade, a da ne primaju zarade?
– Nažalost, dok se ne skinu gore pomenute blokade računa, ne postoji mogućnost povlačenja već zarađenih sredstava i isplate, kako zaposlenih, tako i dobavljača.
• Kakav je Vaš stav o planu Vlade za Institut i da li vjerujete da Institut nakon pomoći od deset miliona a kasnije i ulaganja može biti zdravo preduzeće u smislu da nema finansijskih problema?
– Moj stav je da Institut "Igalo" uz odgovarajuće restrukturiranje koje bi se temeljilo na stručnom, posvećenom i domaćinskom odnosu, radu i upravljanju u budućnosti ima sjajnu perspektivu. Danas je situacija na tržištu tražnje za onim čime se bavi Institut "Igalo" znatno bolja nego za vrijeme najuspješnijeg poslovanja naše kompanije sredinom osamdesetih godina prošlog vijeka. Institut i dalje raspolaže izuzetnim kadrovima iz oblasti medicinske rehabiltacije. Prirodni resursi, sa izuzetnom imovinom na jedinstvenoj poziciji uz more na ulazu u Bokokotorski zaliv, koja je ujedno prva na crnogorskoj strani do visokofrekventnog aerodroma Dubrovnik i na 20 km od tivatskog aerodroma, samo su dio sadržaja svijetle perspektive Instituta "Igalo" u budućnosti.