Извршни директор Аеродрома Црне Горе Горан Јандреоски очекује да ће током 2022. године, компанија остварити 85 одсто прихода у односу на рекордну 2019. годину.
- Током 2021. године достигли смо 65 одсто прихода у односу на резултат из 2019. године. План за 2022. је, мада се суочавамо са ситуацијом у Украјини, да буде 85 одсто у односу на 2019. За нас је било изненађење да смо током 2021. забиљежили 50 одсто више летова у генералној авијацији и приватним летовима”, изјавио у интервјуу за њемачку Авиатион ТВ Јандреоски.
Извршни директор АЦГ оптимистична очекивања темељи на добрим сигналима са Запада.
- Посљедње истраживање Националне туристичке организације и Министарства економског развоја показало је да су туристи из земаља Бенелукса (Белгија, Холандија, Луксембург) више заинтересовани да посјете Црну Гору него њихове традиционално омиљене дестинације попут југа Француске или Шпаније. Странци воле Црну Гору јер је културолошка раскрсница, мјесто сусрета Отоманског царства, Аустроугарске…”, рекао је Јандреоски.
Осим тога, подсјетио је да, осим стандардних партнера, од прошле године функционише редовна линија са Казахстаном и да се сада приводе крају преговори са Саудијском Арабијом.
Објаснио је да од укупног броја туриста који посјете Црну Гору, њих чак 85 одсто стиже авионом на наша два међународна аеродрома - у Подгорици и Тивту. Ипак, један мањи дио, како је додао, у Црну Гору долази преко дубровачког аеродрома.
- У том смислу, Влада, Министарство капиталних инвестиција и Одбор директора АЦГ су фокусирани у развој аеродрома у правом смјеру - напоменуо је он.
Објаснио је и зашто је Црна Гора привлачна турстима из Европе и шире.
- У радијусу од 150 километара можете бити на планини на скијању и тог истог дана, на мору - навео је Јандреоски.
На питање шта су изазови током ове године, Јандреоски каже да Црна Гора, која је у процесу преговора о приступању са ЕУ, остварила најбоље резултате у односу на остале државе Балкана које такође још нијесу чланице, и то на основу Споразума о ЕЦАА (European Common Aviation Area - ЕЦАА).
- Надамо се да ове године улазимо у наредну фазу када очекујемо да ћемо завршити процес међународне сертификације. Фокусирани смо на инфраструктурне пројекте на оба аеродрома. То су нам главни задаци током 2022. године - јасан је он.
На констатацију новинара да је година била изазовна и за националну авио компанију Ер Монтенегро, а онда и питање шта они нуде, Јандреоски је истакао одличну сарадњу Аеродрома са том компанијом која, каже, има интересантне планове током ове сезоне.
- Ер Монтенегро лети ка Истанбулу, Франкфурту, Београду, Бањалуци… У плану имају Нант, Базел… Веома су фокусирани на развој, не само туристичких, већ и бизнис рута. Компанија је основана прошле године, имамо добру сарадњу и за сада све функционише како треба - закључио је Јандреоски.