
Nije tačno da Vlada Crne Gore planira ili da će ukidati finansiranje RTCG. Vlada i Ministarstvo finansija i socijalnog staranja (MFSS) prepoznaju i uvažavaju izuzetan značaj koji medijski javni servis ima u izgradnji demokratskog i evropskog društva. Transparentnost trošenja javnih finansija takođe predstavlja jedan od osnovnih princima na kojima se mora zasnivati, kako rad Vlade, tako i svih javnih inistitucija koje se finansiraju iz budzeta države, odnosno od novca građana Crne Gore - poreskih obveznika, poručili su iz Ministarstva finansija.
Oni su reagovali povodom konstatacija o RTCG-u da se „ukida finansiranje“, ili da se „vodi naopaka politika“ i sličnih tumačenja predloženog postepenog ukidanja procentualnog učešća u budzetskoj potrošnji, nakon ocjena iz Savjeta RTCG-a koje su prenijeli mediji:
- Puna implementacija programskog budzeta Crne Gore počela je ove godine, te je stoga planirano i neophodno da i RTCG, kao i svi drugi koji se finansiraju iz državnog budzeta, poštuje pravila koja važe za programsko budzetiranje. Predlogom Fiskalne strategije je to predviđeno postepenim ukidanjem procentualnog izdvajanja u budzetskoj potrošnji za više potrošačkih jedinica, bez zadiranja u nezavisnost i finansijsku stabilnost. Dakle, ne postoji namjera izmjene normi koje se odnose na izvor finansiranja, kao ni na uredničku, finansijsku i institucionalnu nezavisnost RTCG-a - navode iz Spajićevog resora.
Iz Ministarstva navode da Predlogom zakona o budzetu za narednu godinu za 2022. godinu je predviđen iznos izdvajanja za Javni servis na nivou garantovane sume od 0,3%, odnosno 15,92 miliona eura iz budzeta Crne Gore.
- Takođe, ne radi se ni o politici „svršenog čina“ niti iznenadnoj odluci, jer je primjena programskog budzeta počela ove godine, a njegova odlika je jednak princip za sve i neselektivno sprovođenje. Utvrđivanje minimalnih limita potrošnje u direktnoj je suprotnosti sa osnovnim načelima i principima programskog budzetiranja, odnosno budzetiranja baziranog na stvarnom učinku u interesu građana - ističu oni.
Šta je cilj predloga Vlade?
- Adekvatnija raspodjela budzetskih sredstava i snaženje kvaliteta javne usluge koju treba da pružaju sve budzetske jedinice u korist građana Crne Gore. Radi se o primjeni programskog budzeta koja donosi veću transparentnost, bolju kontrolu trošenja sredstava, unapređuje proces planiranja budzeta i efikasnost potrošnje. Potpuna primjena programskog budzetiranja dobra je, kako za kontrolu trošenja sredstava poreskih obveznika - tako i za same potrošačke jedinice, jer omogućava bolje planiranje, efikasnije i efektivnije trošenje novca, ali i bolje i lakše planiranje i praćenje srovođenja politika i ciljeva potrošačkih jedinica, u konkretnom slučaju RTCG-a - objašnjavaju iz Ministarstva finansija.
Polazeći od najbolje međunarodne prakse za planiranje budzeta i principa neselektivnosti po pitanju raspodjele sredstava iz javnih izvora, Vlada će, kako ističu, inicirati izmjene pojedinih zakonskih rješenja kojima se propisuju budzetska izdvajanja na nivou procentualnog učešća u budzetskoj potrošnji, odnosno BDP-u.
- Visinu izdataka/sredstava, koja se opredjeljuju potrošačkim jedinicama iz budzeta Crne Gore, neophodno je da opredjeljuje kvalitet predloženih programa, projekata odnosno aktivnosti i njihov sveukupni doprinos opštem javnom interesu, odnosno kvalitetu pružanja javnih usluga. Upravo je ovakav način planiranja sredstava cilj implementacije programskog budzeta po kojem se sredstva iz javnih izvora planiraju i realizuje na osnovu predloženih programa, odnosno indikatora njihove efikasnosti i efektivnosti - navode.
Kako napominju, primjena principa programskog budzetiranja ne znači nužno smanjenje sredstava iz budzeta države.
- Naime, u zavisnosti od kvaliteta predloženih programa, potprograma i aktivnosti, te ispunjenosti postavljenih indikatora, budzetska sredstva koja se budu opredjeljivala RTCG u budućnosti mogu značajno premašiti 15,92 miliona eura, odnosno kvotu od 0,3%. Podsjećamo i da su zakonima o budzetu Crne Gore za 2017, 2018. i 2019. godine, pored izdvajanja minimalnih iznosa na godišnjem nivou, izdvojena i dodatna sredstva u ukupnom iznosu od 17,8 miliona eura za potrebe digitalizacije RTCG- zaključuju oni.
MFSS je otvoreno za sve razgovore u cilju jednake primjene programskog budzeta države Crne Gore.