Kako je saopšteno iz Minstarstva ekonomskog razvoja, Program predstavlja veoma važan instrument podrške u realizaciji aktivnosti nove Industrijske politike 2024-2028.g. i pratećeg Akcionog plana za 2024.godinu i jedan od mehanizama podrške sektoru industrije u skladu sa konceptom i prioritetima Strategije pametne specijalizacije i Strategije razvoja energetike.
- Program je rezultat međuresorne saradnje i kontinuitet koordinacije sektorskih politika Ministarstva ekonomskog razvoja, Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija i Ministarstva energetike. Kao i kod pilot Programa koji je započet 2023.godine, implementacija Programa će se sprovoditi od strane Fonda za inovacije Crne Gore u saradnji sa nadležnim ministarstvima shodno Sporazumu o međuresornoj saradnji u implementaciji Programa. Program predstavlja kontinuitet i nadogradnju realizovanih aktivnosti po osnovu implementacije Programa iz 2023.g. u okviru kojeg je podržano 7 projekata preduzeća iz sektora prerađivačke industrije u iznosu od 1,28 miliona eura, kojim se uvode nove tehnologije, digitalni uređaji i pametna softverska rešenja, sistemi za monitoring potrošnje energije i omogućava novo zapošljavanje, navodi se saopštenje.
Finansijski okvir za implementaciju Programa za podsticanje inovacija u funkciji energetske efikasnosti u industriji za 2024. godinu iznosi 2,3 miliona eura.
Kroz model bespovratne finansijske podrške koja se dodjeljuje u iznosu od 50.000 eura do 200.000 eura za nabavku proizvodne opreme, uvođenje pametnih/digitalnih rješenja, standarda za upravljanje energijom i zapošljavanje, biće finansirane prihvatljive aktivnosti i troškovi do iznosa od 80 odsto ukupne vrijednosti projekta.
Sa značajnim iznosom bespovratnih sredstava u maksimalnom iznosu do 200.000 eura, mikro, mala i srednja preduzeća iz sektora prerađivačke industrije će biti u mogućnosti da uz dodatno, minimalno ulaganje u iznosu od 20 odsto sopstvenog učešća, ostvare pozitivne efekte na poslovanje.
- Poseban akcenat je na očekivanim pozitivnim efektima za privredne subjekte prerađivačke industrije na planu unapređenja njihovih proizvodnih procesa i tehnologija, diverzifikaciji i razvoju novih inovativnih proizvoda, smanjenju troškova proizvodnje i uštedi energije. Dodatno, Programom je omogućena izrada studija izvodljivosti i stručna podrška za nabavku opreme i realizaciju projekta, a poseban doprinos je i u novom zapošljavanju jer se iz bespovratnih sredstava mogu finansirati zarade za dva novozaposlena lica, kao i obuka za postojeće zaposlene‘, istakao je potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj.
Nakon današnjeg usvajanja od strane Vlade Crne Gore, slijede dalji operativni koraci u skladu sa utvrđenom dinamikom i raspisivanje Javnog poziva za implementaciju Programa od strane Fonda za inovacije.
- Sve informacije vezane za način apliciranja i učešće u Programu će putem različitih kanala informisanja biti pravovremeno iskomunicirane sa zainteresovanom javnosti u danima koji slijede. Takođe, putem Info dana koji će biti organizovani u crnogorskim opštinama, svi zainteresovani privredni subjekti će biti u mogućnosti da se bliže upoznaju sa samim Programom. Očekivanja su da će predmetni model podrške naići na adekvatno interesovanje privrede kako bi svi zainteresovani subjekti iz sektora prerađivačke industrije putem ovog mehanizma uspješno realizovali potrebne investicije u modernizaciju, inovacije i energetsku efikasnost poslovnih procesa i doprinijeli diverzifikaciji proizvodne djelatnosti i povećanju konkurentnosti naše industrije, navodi se u saopštenju.