Делегација Црне Горе коју су предводили министар финансија и социјалног старања Милојко Спајић и гувернер Централне банке Црне Горе Радоје Жугић одржала је више видео сусрета са високим званичницима ММФ-а у оквиру Годишњих састанака ММФ-а и Свјетске банке.
Оцијењено је да је Црна Гора, након рецесије у претходној години, узроковане пандемијом коронавируса, на путу снажног економског опоравка, што потврђују позитивни макроекономски трендови, које су представници ММФ-а оцијенили охрабрујућим.
Министар Спајић је нагласио да је Црна Гора једна од ријетких земаља која је, и поред пада БДП-а од 15,3 одсто у 2020, на шта је утицала политика затворених граница, успјела да се нагло опорави и најавио да је прелиминарна процјена раста БДП-а у овој години око 13 одсто. Он је нагласио и да ће планирана реформа пореског система кроз програм „Европа сад“ допринијети бољем животном стандарду грађана и смањењу неформалне економије на тржишту рада.
- Остварен је огроман успјех - приходи од туризма за три квартала 2021. године износе око 700 милиона еура, што је премашило све пројекције. Имамо суфицит буџета три мјесеца заредом (јун, јул и август) од преко 105 милиона еура, што је допринијело смањењу буџетског дефицита на свега 1,2 одсто за период јануар - август ове године, у поређењу са 10,2 одсто у 2020. години“, казао је Спајић, указујући и да предвиђа смањење државног дуга са преко 100 одсто на испод 80 одсто до краја године.
Жугић упознао је саговорнике са стањем у банкарском сектору и презентовао резултате недавно окончаног пројекта процјене квалитете активе (AQR). Истакао је да је банкарски систем, упркос коронакризи, остао стабилан, те да су банке ликвидне и добро капитализоване, док све кључне билансне позиције биљеже позитивне трендове.
- Депозити су на историјском максимуму и то потврђује снажно повјерење у банкарски систем, али и у регулатора- саопштио је Жугић и додао да, иако је АQР резултирао незнатним смањењем коефицијента солвентности на крају 2019. године, раст сопствених средстава банака током 2020. и 2021. године је више него компензовао извршену корекцију, те коефицијент солвентности тренутно износи 19,2 одсто, скоро двоструко више од законског захтјева.