Predlogom zakona koji radi Ministarstvo finansija, na čijem čelu je Novica Vuković, treba da se uredi način vršenja vlasničke funkcije u društvima u državnoj svojini, uspostave osnovna načela i detaljna pravila u pogledu državnog vlasništva u tim društvima, koji su definisani u politici državnog vlasništva, i regulišu i druga pitanja u vezi sa pravnim položajem tih društava. Zakon treba da ustanovi pravila i uslove za definisanje i osnivanje društava u državnoj svojini i pravila u pogledu upravljanja tim društvima.
– Ovaj zakon ima za cilj da uspostavi okvir za odgovorno, transparentno i koordinisano vršenje vlasničke funkcije u društvima u državnoj svojini i društvima sa manjinskim učešćem od strane države, Fondova ili lokalne samouprave. Vršenje vlasničke funkcije u društvima u državnoj svojini i društvima sa manjinskim učešćem treba da se sprovodi u skladu sa ciljevima politike državnog vlasništva – navedeno je u radnoj verziji predloga zakona.
BIRN je na radnu verziju nacrta zakona podnio osam amandmana, koji se tiču transparentnosti, profesionalizacije upravljačkih struktura kontrole zarada i rashoda i analitičkog pristupa prilikom osnivanja novih državnih preduzeća.
BIRN, čiji je izvršni direktor Vuk Maraš, predlaže da se poveća broj članova odbora direktora (OD) koji su profesionalci, odnosno da se u članu 47, stav 1 riječi "najmanje jednu trećinu" zamijeni riječima "49 odsto".
– Izbor članova odbora direktora u državnim kompanijama do sada je bio predmet političke trgovine, a partije na vlasti su ove pozicije popunjavale na osnovu ranije dogovorenih kvota. Na taj način, članovi organa upravljanja državnih kompanija nerijetko su postajala lica bez bilo kakvih kompetencija i sa krajnje skromnim radnim iskustvom, za koje je pitanje da li bi mogli biti i zaposleni u takvoj kompaniji, a ne da njom strateški upravljaju. Usvajanjem ovog amandmana povećava se broj profesionalno izbranih članova organa upravljanja, na svega jedan manje od broja koji ima država, čime se i dalje obezbjeđuje da država ima mogućnost da sprovede sopstvene politike, jer kontroliše 51 odsto svakog tijela, ali se broj ljudi sa slabijim kompetencijama smanjuje u korist onih koji imaju znanja i kvalifikacije da doprinesu i vode strateški razvoj u kompanijama u kojima su postavljeni – pojasnili su iz BIRN-a.
Vlada Milojka Spajića birala je po dva člana odbora direktora u državnim kompanijama iz reda takozvanih eksperata, dok su ostali članovi bili politički kadrovi.
Takođe, iz BIRN-a traže da se propiše da članovi organa upravljanja ne mogu biti lica za koja je pravosnažnom odlukom konstatovano kršenje zakona kojima se uređuje oblast sukoba interesa ili finansiranja političkih subjekata i izbornih kampanja, odnosno, da se ne radi o licima koja su javni interes podredila sopstvenom ili partijskom.
– Neophodno je propisati da članu organa društva mandat prestaje ako se utvrdi da je politički zloupotrijebio poziciju koju obavlja, ali i ako se u međuvremenu desi neka od okolnosti koja bi spriječila člana odbora da uopšte bude imenovan, odnosno izabran na funkciju. Takođe, potrebno je definisati da kada članu odbora prestane mandat prije vremena, razrješenjem ili podnošenjem ostavke, to lice nema pravo na otpremninu, ili bilo koju drugu kompenzatornu mjeru, uključujući zasnivanje radnog odnosa u društvu, kako bi se spriječile zloupotrebe – predlažu iz BIRN-a.
Traže i da se zakonom propiše da se varijabilni dio naknade ili bonus ne može odrediti u slučajevima kada društvo ostvaruje negativan rezultat.