Kalzeić
01/12/2024 u 18:12 h
Draško MilačićDraško Milačić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Provizije 10 puta niže, novac stiže za nekoliko sekundi

Pristupanje Crne Gore Jedinstvenom području plaćanja u eurima (SEPA) donijeće građanima i privredi brojne prednosti i omogućiti brže, sigurnije i povoljnije transakcije, kazali su "Danu" iz Centralne banke (CBCG). Viceguvernerka Zorica Kalezić je istakla da da će građani imati priliku da šalju i primaju novac unutar SEPA područja uz niže provizije i bržu realizaciju transakcija kada crnogorske banke postanu dio SEPA platnih šema.

– Konkretno, trenutno se za transfer od 100 eura ka inostranstvu provizija često kreće između 10 i 30 eura, dok za 1.000 eura provizija može iznositi i do 50 eura. Vrijeme realizacije ovih transfera obično traje nekoliko dana, što dodatno otežava poslovanje. Kada Crna Gora postane dio SEPA sistema, situacija će se drastično promijeniti. Za transfer od 100 eura, provizija ima potencijal da bude svedena na desetostruko niži nivo u odnosu na sadašnji iznos, dok će za transfer od 1.000 eura trošak biti simboličan, znatno niži od trenutnih 50 eura. Osim smanjenja troškova, vrijeme realizacije će se znatno skratiti – plaćanja će se obrađivati u istom danu, a uz primjenu SCT Inst šeme, čije se uvođenje kod nekih banaka očekuje u srednjem roku, sredstva će stizati u roku od nekoliko sekundi – pojasnila je Kalezić za "Dan".

Plaćanja ka SEPA članicama 9,6 milijardi

U 2023. godini iz država članica SEPA u Crnu Goru je bilo 732.907 transakcija, ukupne vrijednosti 7,9 milijardi eura, dok je ka državama članicama SEPA bilo 462.943 transakcije, ukupne vrijednosti 9,6 milijardi eura.

– Navedeni podaci jasno ukazuju na intenzivnu finansijsku povezanost Crne Gore sa SEPA zemljama, koja se ogleda u velikom broju transakcija i značajnim finansijskim tokovima u oba smjera – kazala je Kalezić.

Crna Gora je, kako je podsjetila, 21. novembra kao država ušla u finansijski krvotok Evrope. Međutim, Evropski savjet za plaćanja propisuje da implementacija SEPA usluga za građane i privredu zahtijeva dodatne korake, kako na strani crnogorskih banaka, tako i na strani evropskih institucija i drugih zemalja članica SEPA.

SEPA povećava povjerenje investitora u naš finansijski sektor

– Naše banke i platne institucije u narednim mjesecima moraju završiti tehničku pripremu i sertifikaciju kako bi ispunile sve zahtjeve SEPA standarda. Istovremeno, druge zemlje članice SEPA i njihovi pružaoci platnih usluga takođe moraju izvršiti pripreme kako bi uključili crnogorske banke u svoje sisteme. Ovaj proces zahtijeva ažuriranje infrastrukture, uspostavljanje novih softverskih sistema, procedura za obradu transakcija i sigurnosnih protokola, kako bi se osigurala efikasna i sigurna razmjena podataka, a što je standardna procedura za prijem novih članica. Ovo je ključni korak, jer omogućava punu interoperabilnost između svih učesnika u sistemu i garantuje da će transferi biti brzi i efikasni. Prema trenutnim najavama Evropskog savjeta za plaćanja, kao krovnog tijela SEPA, crnogorske banke će dobiti formalno pravo na pristup SEPA šemama nakon što EPC ažurira svoj registar SEPA učesnika u aprilu 2025. godine, kada će moći da šalju aplikacije za sertifikaciju EPC-u. Nakon toga, EPC će odrediti prvi operativni dan za početak realizacije SEPA transakcija, poznat kao Adherence Day, odnosno dan kada građani i privreda Crne Gore mogu početi da koriste sve pogodnosti SEPA sistema, uključujući brža, sigurnija i jeftinija prekogranična plaćanja – objasnila je Kalezić.

Da bi implementacija sistema SEPA započela u Crnoj Gori u aprilu, banke, kako je kazala, moraju tehnički prilagoditi svoje sisteme, odnosno uskladiti poslovanje sa SEPA standardima, uključujući primjenu formata ISO 20022 i osiguranje "full reachability" kapaciteta, što omogućava nesmetan prijem i slanje novca preko SEPA platnih šema, pripremiti i podnijeti aplikacije za sertifikaciju Evropskom savjetu za plaćanja, sprovesti interne testove i validacije kako bi osigurale da njihovi sistemi rade u skladu sa SEPA pravilima, odnosno osigurale pružanje platnih usluga bez poteškoća, i raditi na edukaciji svojih timova i klijenata kako bi ih informisali o prednostima SEPA sistema i pravilnom korišćenju novih usluga – istakla je Kalezić.

Ušteda desetina miliona godišnje

Na bazi iskustva iz EU, procjenjuje se da će SEPA smanjiti troškove transakcija za do 60-80 odsto, precizirala je Kalezić.

– Preliminarni podaci pokazuju da početni efekat može biti oko 10 miliona eura godišnje u uštedama za građane kroz smanjenja provizija za plaćanja, a za privredu se može očekivati smanjenje troškova za prekogranične transakcije, uz ubrzanje naplate i bolje upravljanje likvidnošću. Prema procjenama Svjetske banke iz 2023. godine, prosječni trošak prekograničnih B2B (business to business) transfera između zemalja EU je deset (za transfere od 5.000 eura) do sedamnaest puta (za transfere preko 20.000 eura) niži nego na Zapadnom Balkanu, uključujući Crnu Goru. Konkretno, uvođenje SEPA ima potencijal da prosječan trošak transfera od 5.000 eura sa trenutnih 0,5 odsto vrijednosti transakcije sveda na 0,05 odsto. Takođe, imajući u vidu visok nivo doznaka iz država SEPA područja, na srednji rok možemo računati da ukupna ušteda za ekonomiju Crne Gore može iznositi desetine miliona eura godišnje – istakla je Kalezić.

Ona je ukazala da pridruživanje SEPA donosi značajne koristi za crnogorsku privredu, kako u smislu smanjenja troškova poslovanja, tako i u jačanju konkurentnosti na evropskom tržištu.

– Jedna od ključnih prednosti je smanjenje troškova za prekogranične platne transakcije. SEPA standardi, prema podacima Evropske centralne banke, smanjili su troškove ovakvih transakcija za čak 60 odsto u zemljama koje su članice SEPA sistema. Za crnogorske kompanije to znači manje troškove za plaćanja prema partnerima u EU i drugim SEPA zemljama, ali i brži protok novca, što direktno doprinosi efikasnijem poslovanju i boljem upravljanju likvidnošću. Takođe, očekuje se da SEPA integracija jednostavnijim i jeftinijim finansijskim tokovima podstakne razvoj formalne ekonomije smanjenjem sivih tokova novca. Transparentnost i praćenje transakcija koje omogućava SEPA dodatno će smanjiti prostor za sivu ekonomiju i ojačati povjerenje u finansijski sistem. Dodatno, dosadašnje obavezne provjere platnih transakcija biće sprovođene i prilikom SEPA platnih transakcija, sa posebnim fokusom na provjere u vezi sa sprečavanjem pranja novca i finansiranja terorizma – navela je Kalezić.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
19. januar 2025 15:01