
Ona je podsjetila da je štrajk zaposlenih prvobitno bio zakazan za 25. mart, ali je nakon te najave 18. marta održan sastanak sa ministrom zdravlja Vojislavom Šimunom i potpredsjednikom Vlade Srđanom Pavićevićem, nakon kojeg je donesena odluka da se obustava rada odloži na mjesec dana.
Prema informacijama "Dana", stanje u Institutu trenutno je veoma loše. Radnici su nezadovoljni i Sindikat ne može da kontroliše njihovo nezadovoljstvo jer su bez zarade od decembra. Kako smo saznali, sektor ugostiteljstva i fizioterapeuti već su saopštili kolegama i pacijentima da od 25. aprila neće raditi, dok Sindikat upravi preduzeća još nije zvanično slao dopis o štrajku. Prema tvrdnjama našeg izvora, i pacijenti su u panici, jer od prije dva dana u Institutu ne primaju nove pacijente. Sve to ukazuje da je štrajk od 25. aprila sve izvjesniji. Uprava još nije zvanično obaviještena o odluci Sindikata. Svi akteri se nadaju da Vlada može da pomogne oko rješavanja nezavidne situacije radnika i preduzeća.
Zaposleni u Institutu zaradu za prethodni mjesec primaju oko 20. u mjesecu, što znači da bi sjutra trebalo da prime zaradu za mart. Međutim, oni još nisu primili ni zaradu za decembar, kao ni za januar i februar. Dakle, tačno su četiri mjeseca bez plate.
Glavni razlog za to je blokirani račun. Račun je blokirala Agencija za osiguranje depozita Srbije. Prethodna vlada je probala da izmiri taj dug, ali to nije bilo u skladu sa zakonom, dok je nova vlada prije mjesec dana najavljivala da će pomoći preduzeću, ali na zakonit način.
Zakonit način za pomoć Institutu sigurno će potrajati, ali je pitanje kako će se do tada preduzeće održati i kako će radnici do tada izdržati. Ako Vlada sada uplati novac radnicima, njega će povući pomenuta agencija iz Srbije i time će se samo umanjiti dug, blokada će ostati, a radnici će i dalje biti bez plate.
Izvršni direktor Instituta Zoran Kovačević nedavno je izjavio da trenutno imaju 450 pacijenata, a da godišnje rehabilituju pet hiljada građana Crne Gore.
– Ako bi Institut stao, to bi imalo velike posledice po građane Crne Gore – ukazao je Kovačević.
Potpredsjednik Vlade Srđan Pavićević izjavio je prije mjesec dana da su svi uslovi za otvaranje stečaja u Institutu ispunjeni, ali da će Vlada uraditi sve da spriječi taj scenario. S tim u vezi, Vlada će, kako je tada najavio, angažovati ekspertsku grupaciju koja će zajedno s njima uraditi plan restrukturiranja Instituta, po kojem će, između ostalog, tom preduzeću biti uplaćeno 10 miliona eura za izmirenje dugova. Plan restrukturiranja nakon usvajanja bi bio poslat Agenciji za zaštitu konkurencije na ocjenu, a ukoliko bi dobio pozitivno mišljenje, to bi bio jedini zakonit put da se pomogne državnom preduzeću. U tom slučaju bi odmah mogli da uplate 10 miliona eura Institutu, čime bi odblokirali račun preduzeća jer bi odmah izmirili dug prema Jugobanci od oko sedam miliona i za ostatak novca regulisali otplatu drugih dugova preduzeća.
Коментари (0)
Оставите свој коментар