Инвестиционо-развоjни фонд (ИРФ) jе доминатно у посљедња два квартала пласирао преко 123 милиона еура у проjекте намиjењене микро, малим и средњим предузећима, чиме jе премашен годишњи план, саопштила jе извршна директорица Ирена Радовић и наjавила амбициозне планове у будућности.
Она jе казала да су у првом кварталу ове године, након наслиjеђених изазова са коjима се нови менаџмент ИРФ-а сусрео по ступању на дужност, успjели да обезбиjеде довољно финансиjа за све здраве и одрживе развоjне проjекте црногорске економиjе.
„Доминантно, у посљедња два квартала успjели смо да пласирамо преко 123 милиона еура у проjекте коjи су намиjењени микро, малим и средњим предузећима, односно генерално црногорскоj економиjи. Тиме смо већ успjели да премашимо наш годишњи план, а за наредни период имамо врло амбициозне планове и проjекте“, рекла jе Радовић у интервjуу агенциjи Мина-бизнис.
Сматра да jе такав ниво активности и већ остварени годишњи план jедан значаjан резултат, посебно у условима пандемиjе коронавируса и чињенице да jе у прошлоj и овоj години смањена свеукупна привредна активност.
„Новца има довољно за све, под jеднаким условима, ИРФ jе отворен за све здраве, квалитетне и одрживе проjекте коjи испуњаваjу услове кредитне подршке", додала jе Радовић.
Она jе позвала све црногорске привреднике да аплицираjу за средства ИРФ-а коjа су са дужом рочношћу него у осталим финансиjским институциjама и са каматним стопама од 1,5 одсто до 3,5 одсто, што су наjповољниjи услови коjи постоjе на црногорском тржишту.
„Задовољна сам и поносна што смо успjели да подигнемо квалитет рада ИРФ-а на jедан далеко виши ниво са становишта транспарентности“, поручила jе Радовић.
Она jе саопштила да jе ИРФ и сада и у претходном периоду у значаjноj мjери био фокурисан на санирање негативних ефеката кризе изазване пандемиjом коронавируса.
„ИРФ jе од почетка пандемиjе подржао црногорске привреднике у износу од преко 400 милиона ЕУР. Поред тога, у посљедња два квартала ове године, у значаjноj мjери смо успjели да направимо помаке у смислу обезбjеђивања нових извора финансирања и нове основе за подршку црногорскоj привреди и општинама у додатном износу од 230 милиона ЕУР“, прецизирала jе Радовић.
Према њеним риjечима, опште стање црногорске привреде рефлектуjе стање коjе jе присутно и у ширем окружењу и на глобалном нивоу, а коjе показуjе да jе пандемиjа и даље у пуном jеку, да jе евидентан мањак инвестиционих проjеката, али и да постоjе назнаке опоравка.
„У том контексту фокус jе и даље на кредитним линиjама коjе су усмjерене на подршку текућоj ликвидности црногорским предузећима и коjе су релевантне за подршку у набавци обртних средстава, а у посљедње вриjеме виде се знаци опоравка и у смислу значаjних инвестиционих инициjатива, као и оних везаних за младе, високошколце, почетнике у бизнису и жене“, обjаснила jе Радовић.
Она jе рекла да jе посебно поносна на кредитну линиjу коjу ИРФ реализуjе од септембра, а коjа се односи на зелено финансирање, односно програм подршке зеленим пословима.
ИРФ ту кредитну линиjу реализуjе у сарадњи са Канцелариjом Програма Уjедињених нациjа за развоj (УНДП) и Еко-фондом.
Риjеч jе о подршци фотонапонским панелима за привреду и пољопривреду.
Радовић jе истакла изузетну сарадњу са Еко фондом и подсjетила да jе у септембру реализован jавни позив коjим jе за привреднике обезбиjеђена подршка у смислу бесповратних средстава, у комбинациjи са средствима ИРФ-а по повољним каматним стопама.
„Радуjемо се што су већ почеле активности за нови сегмент подршке и нови jавни позив Еко-фонда коjи би требало да се реализуjе у децембру, гдjе неће само бити доступна већа количина бесповратних средстава за црногорске привреднике, већ ће и услови за добиjање финансирања бити значаjно повољниjи и релаксираниjи“, казала jе Радовић.
На питање да ли ИРФ планира креирање кредитне линиjе посебно намиjењене за предузећа коjа су тешко погођена пандемиjом, Радовић jе одговорила да jе Фонд и у претходном периоду обезбиjедио широку лепезу кредитне подршке за ликвидност односно преживљавање компаниjа, очување радних мjеста и стимулациjу наставка активности, односно трансформациjу ка сегментима коjи су додатно развоjног карактера и коjи имаjу зелену и дигиталну компоненту.
„Наставићемо са тим програмима ликвидности и у наредном периоду, али ћемо такође наставити и да ослушкуjемо и пратимо потребе црногорске привреде приликом формирања нових кредитних линиjа“, рекла jе Радовић.
ИРФ jе, како jе навела, тренутно у процесу динамизирања активности и креирања годишњег плана за наредну годину.
Подсjетила је да у том сегменту постоjи снажно патнерство са Француском гдjе се, у оквиру Стратегиjе за Западни Балкан, реализуjе први проjекат подршке црногорскоj економиjи вриjедан око 50 милиона еура.
„Ту настоjимо да едукуjемо црногорско тржиште и радимо са општинама и микро, малим и средњим предузећима у промовисању ових програма сарадње“, додала jе Радовић.
Према њеним риjечима, ИРФ ће у наредном периоду посебан акценат ставити и на финансирање женског предузетништва.
Радовић jе, говорећи о сарадњи са међународним кредиторима, казала да jе нови менаџмент интензивно радио на обезбjеђивању нових средстава у сарадњи са своjим међународним партнерима и да су у овом моменту успjели да обезбиjеде 230 милиона еура средстава за кредитну подршку црногорскоj привреди.