
Protestni skup građana Herceg Novog, pod nazivom "Neka kuca srce Herceg Novog", održan je juče i okupio je oko 200 Novljana.
Zoran Zoja Srdanović, jedan od organizatora i predsjednik Udruženja dobrovoljnih davalaca krvi, pozdravio je korake koji su povodom razrješenja statusa kompleksa PZU Meljine preduzeli opštinska i republička vlast, podvukavši da, uprkos tome, organizacioni tim nije zadovoljan jer vlast mora da zna da bolnica i kompleks ne smiju da budu djeljivi i da se ništa ne smije raditi iza leđa građana Herceg Novog.
– Herceg Novi je dovoljno bio grad koji je služio kao hipoteka tajkunima, koji umjesto da donesu prosperitet u grad, oni su ga opustošili. Od nadležnih institucija zahtijevamo da što prije, iako znamo da su u stečaju i bolnica i kompleks, raskinu štetni ugovor sa Atlas grupom koji je najrenomiraniju bolnicu Crne Gore i šire doveo na najniže grane. Ne moram podvlačiti koliko je bolnica važna za sve nas, ali moram poručiti onima koji su očekivali da se nećemo trgnuti, ovo predstavlja mali znak da se možemo trgnuti i te kako – kazao je Srdanović.
Srdanović je dodao da se na ovoj otvorenoj partiji, koju su krenuli da igraju sa njima, na stolu nalazi najveći ulog koji može biti, a to je zdravlje svih Novljana i onih koji dolaze u Herceg Novi.
– Za protivnika imaju najopasnijeg protivnika kojeg su mogli da zamisle, a to su građani Herceg Novog. Poručujem im, da ako hoće razumno da razgovaraju, razgovaraće, a mi imamo mehanizme da možemo razgovarati i na drugačiji način. Ne mogu oni nas uplašiti nikakvim komisijama niti ičim. Mi smo ovdje gdje smo, a oni neka vide šta će – poručio je Srdanović.
Doktor Marko Savovski, načelnik Odjeljenja za hiperbaričnu medicinu, podsjetio je da je na ovom istorijskom mjestu moćna Austrougarska napravila bolnicu koja je u to vrijeme bila izuzetno opremljena.
– Na kraju Prvog svjetskog rata Kraljevina Jugoslavija je ovdje imala najveću mornaričku bolnicu, a na kraju Drugog svjetskog rata ova bolnica je imala 350 kreveta i 40 zaposlenih ljekara, i sve to u jednom malom gradu kao što je Herceg Novi – kazao je dr Savovski.
Istakao je da su zaposleni uvijek dijelili sudbinu grada.
– Kroz ovu bolnicu je prošla plejada sjajnih medicinara, ljekara, medicinskih tehničara, bolničara koji su svoju stručnost i humanost nesebično dijelili ovom gradu i širem regionu. Ja pripadam toj jednoj od starijih generacija i mnogi od mojih kolega danas više nisu među nama. I htio bih da se danas sjetimo njih, jer su oni svoju sudbinu vezali za ovu bolnicu i ovaj grad. Uvijek je bilo teško raditi u ovim uslovima i sve generacije koje su radile u ovoj bolnici na svojim leđima su iznijele 79. godinu kada je bio zemljotres, i ratna zbivanja 1991. i 1992. godine i NATO bombardovanje 1999. I sada na svojim leđima iznose tešku situaciju nesretne kriminalne privatizacije ove bolnice – rekao je Savovski.
Poručio je da je teško raditi u sadašnjim uslovima, kada nemaju kadar, opremu, sredstva, kada žive u neudobnim stambenim uslovima i kada nemaju platu.
– Ne tražimo mnogo, samo tražimo da se ova bolnica vrati na ono mjesto gdje je bila, da nam vrate status i da budemo državna bolnica u Crnoj Gori. Mi smo referentna bolnica za cijelu Crnu Goru i širi region, dežuramo 24 sata za sve podvodne udese na ovom prostoru, sve bolnice to dobro znaju i traže naše usluge. Samo bih htio da uputim poruku administraciji da preispita svoje prioritete i da shvati da ovaj grad ne može da postigne ono što želi ako nema bolnicu – poručio je Savovski.
Коментари (1)
Оставите свој коментар