
Ukupni prihodi budzeta Crne Gore, na osnovu rezultata postupka aukcije radio-frekvencijskog spektra iznose skoro 7,09 miliona eura, saopšteno je iz Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost (EKIP).
Od toga je u fazi pre-aukcije ostvaren prihod od 4,43 miliona eura, u fazi glavne aukcije prihod od 2,66 miliona eura, od čega u dodatnoj rundi faze glavne aukcije prihod od 825,01 hiljada eura.
“U odnosu na početne utvrđene cijene, porast iznosa jednokratne naknade tokom aukcije spektra je iznosio 277,95 hiljada eura”, navodi se u saopštenju.
Regulator je na osnovu Zakona o elektronskim komunikacijama, na sjednici Savjeta od 26. oktobra donio Odluku o pokretanju postupka javnog nadmetanja za dodjelu odobrenja za korišćenje radio-frekvencija iz opsega 900 megaherca (MHz), 1,8 hiljada MHz, dva gigaherca (GHz) i 2,6 GHz za realizaciju javnih mobilnih elektronskih komunikacionih mreža.
- Postupak dodjele radio-frekvencija za mobilne mreže je sproveden na objektivan, transparentan, nediskriminatoran i proporcionalan način, uzimajući u obzir principe racionalnog korišćenja radio-frekvencijskog spektra, te vodeći računa o potrebi zaštite efektivne konkurencije na tržištu javnih mobilnih elektronskih komunikacionih usluga i omogućavanja kontinuiteta pružanja usluga velikom broju korisnika- navodi se u saopštenju.
Predmet javnog nadmetanja je bilo ukupno 220 MHz spektra iz opsega 900 MHz, 1800 MHz, 2 GHz i 2,6 GHz, koji je raspoloživ za korišćenje od 21. aprila naredne godine, odnosno od dana izdavanja odobrenja. Sve dodjele važe do 1. septembra 2031. godine.
- Agencija će konačnu Odluku o izboru ponuđača u postupku javnog nadmetanja donijeti u najskorije vrijeme a operatori su obavezni da u roku od 15 dana od donošenja odluke uplate ukupan iznos od 7,09 miliona eura u budzet Crne Gore i to: M:tel iznos od 5,91 milion eura, Telenor iznos od 825,01 hiljadu eura i Crnogorski Telekom iznos od 350 hiljada eura- kazali su iz EKIP-a.
U postupku aukcije nijesu prodati svi frekvencijski resursi, konkretno četiri bloka po pet MHz iz opsega 2,6 GHz. Vrijednost tog spektra po početnim iznosima naknada utvrđenim od Ministarstva ekonomskog razvoja je iznosio 192 hiljade eura.
- Da su sve frekvencije koje su bile predmet javnog nadmetanja bile prodate po početno utvrđenom iznosu jednokratne naknade, ukupni prihod za budzet Crne Gore bi iznosio 7,06 miliona eura- dodaje se u saopštenju.
Iz EKIP-a su podsjetili da je odlukom Savjeta bilo propisano da se javno nadmetanje sprovodi metodom aukcije spektra u kombinovanom formatu prilagođenog višekružnog clock nadmetanja i prilagođenog jednokružnog nadmetanja putem zapečaćenih ponuda.
- Aukcijski proces se odvijao u dvije faze, odnosno nadmetanje za rezervisani spektar (faza pre-aukcije) i nadmetanje za nerezervisani spektar (faza glavne aukcije). Nadmetanje u fazi pre-aukcije je podrazumijevalo jednu primarnu rundu u clock formatu, a u fazi glavne aukcije jednu ili više primarnih rundi nadmetanja u clock formatu i jednu dodatnu rundu nadmetanja putem zatvorenih ponuda, koja se sprovodila jer u posljednjoj primarnoj rundi nijesu dodijeljeni svi radio-frekvencijski blokovi koji su bili predmet javnog nadmetanja- precizira se u saopštenju.
U fazi glavne aukcije, prije dodatne runde, sprovedeno je ukupno šest primarnih rundi tokom kojih su kvalifikovani ponuđači iskazivali svoju potražnju za raspoloživim resursima koji su bili predmet aukcije.
Коментари (0)
Оставите свој коментар