
Smjena ministra pravde Vladimira Leposavića i kadrovske promjene koje su nastupile u crnogorskom pravosuđu ukazali su na potrebu za formiranjem nove radne grupe za izradu nacrta zakona o Sudskom savjetu i sudijama. Tim povodom ministarstvo je zatražilo od Savjeta da delegira dva predstavnika u ovoj radnoj grupi, koja će u narednom periodu raditi na zakonskom rješenju koje bi trebalo da precizira i razriješi mnoge dileme i nepreciznosti u postojećem zakonu.
Savjet je, kako nam je potvrđeno iz tog tijela, donio odluku da predstavnici ovog organa u radnoj grupi budu Ana Perović Vojinović, članica Savjeta, i Miroslava Raičević, načelnica Odjeljenja za stručnu podršku rada Sudskog savjeta.
Jedan od članova radne grupe je i aktuelni državni sekretar u Ministarstvu pravde, ljudskih i manjinskih prava Boris Marić, koji je za "Dan" potvrdio da je radna grupa tek formirana, da narednih dana treba da počne sa radom i da će se u njenom fokusu posebno naći segmenti koji se odnose na etičku i disciplinsku odgovornost sudija i način njihovog izbora i ocjenjivanja.
– Sudski savjet je na elektronskoj sjednici održanoj 21.9.2021. godine razmatrao dopis Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava kojim obavještavaju Savjet da to ministarstvo nastavlja sa radom na izradi Nacrta zakona o izmjenama i dopunama zakona o Sudskom savjetu i sudijama. Očekujemo da će ubrzo biti i zakazan sastanak ove radne grupe – saopštili su za "Dan" iz Sudskog savjeta.
Učešće u radnoj grupi, osim Marića, uzeće i državni sekretar i predsjednik te radne grupe Bojan Božović, Momir Jauković, sudije Miraš Radović i Hasnija Simonović, Marija Vesković i Biljana Vuksanović. U rad te radne grupe moguće je uključiti i stručnjake za odgovarajuće oblasti ili zatražiti stručnu pomoć odgovarajućih međunarodnih organizacija i institucija.
– Cilj predloga novog zakona je i prevazilaženje v.d. stanja u Vrhovnom sudu i stvaranje mogućnosti da novi predsjednik najviše sudske instance bude izabran na period od pet godina u postupku koji će biti u potpunosti usklađen sa Ustavom i evropskim standardima, kao i sa zahtjevima stručne i šire javnosti. U proteklom periodu, za vrijeme trajanja v.d. stanja u tom sudu, nijedan od dva raspisana javna oglasa Sudskog savjeta nije doveo do izbora predsjednika tog suda, što se, pored ostalog, negativno reflektuje na rad Sudskog savjeta i cjelokupnog sudstva, a time i na vladavinu prava u Crnoj Gori. Prema sadašnjim zakonskim rješenjima, čija se izmjena predlaže, uloga Sudskog savjeta je marginalizovana i gotovo obesmišljena – kazao je Marić.
Komentari (1)
Ostavite svoj komentar