Шпанија је, уз подршку Еуропола, координирала дане заједничких акција широм Европе усмјерене на олакшавање илегалне имиграције, трговине дрогом и трговине ватреним оружјем. Неке од акција реализоване су и на подручју Црне Горе. Приведено је укупно 33.418 особа, претресене су 724 локације, прегледано је 22 605 возила, одузето је 154 комада ватреног оружја (65 пиштоља, 86 пушака и јуришних пушака, 3 гасна аларма), 57 ручних бомби и експлозива, 2125 комада муниције, 719 килограма канабиса и 920 биљака марихуане.
- Оперативне активности одвијале су се углавном у југоисточној Европи, док су друге земље из цијеле Европе учествовале размјеном обавјештајних података и спровођењем оперативних акција на националном нивоу. Радње, које су обухватиле скоро 11.000 полицајаца на терену, довеле су до 330 хапшења повезаних са различитим злочинима, укључујући трговину дрогом, омогућавање илегалне имиграције, превару докумената и трговину ватреним оружјем. Истражене активности такође су довеле до откривања низа кривичних дела у вези са омогућавањем илегалне имиграције и сродних кривичних дијела и законских прекршаја, попут превара са визама. Након усклађених радњи, органи за спровођење закона покренули су 37 нових истрага- речено је из Еуропола.
Како истичу, регион Западног Балкана кључно је средиште за трговину ватреним оружјем у ЕУ. Вишенационалне криминалне групе оружје добављају углавном из земаља Западног Балкана, гдје су људски ресурси са искуством у ватреном оружју широко доступни.
- Ватрено оружје се затим тргује у ЕУ, углавном у Белгију, Француску, Њемачку, Шпанију и Холандију. Нелегална трговина оружјем уско је повезана са кријумчарењем дрога, посебно са кријумчарењем кокаина. У неким случајевима криминалне мреже размјењују оружје за дрогу. Они такође користе оружје да стекну и задрже контролу над уносним тржиштима дрога- истакли су из Еуропола.
Трговци оружјем нуде велике количине и велики избор ватреног оружја, укључујући старо и ново оружје војне класе.
- Нека од ватрених оружја претворена су у оружје које се пуца на празно, увезено из Турске. Оружје се често кријумчари у склопу пошиљака више роба или се скрива у возилима. Њихове цијене на Западном Балкану тренутно су у порасту, иако су и даље много јефтиније него у Западној Европи- закључују они.