
Korist od izgradnje malih hidrocentrala imaju samo povlašćeni pojedinci blisku bivšem režimu. Zbog brojnih nezakonitosti i mutnih poslova ima osnova da koncesinari zakonom odgovaraju, a ne da im država za eventualni raskid ugovora plaća odštetu. Od Vlade Zdravka Krivokapića se očekuje da trajno zabrani izgradnju minihidrocentrala, poručila je poslanica poslanica Nove srpske demokratije i Demokratskog fronta Jelena Božović.
- To obećanje dao je sam premijer u svom ekspozeu koji je mnogo obećavao, a malo realizovao. Ista obećanja imao je i potpredsjendik Vlade Dritan Abazović. Uporedo sa tim, neophodno je preispitati postojeće ugovore, utvrditi nezakonitosti i obezbijediti veći procenat po osnovu koncesija lokalnoj zajednici na čijoj teritoriji su Mhe izgrađene - napomenula je ona.
Ovog puta podržala je mještane Kaludre u namjeri da zaštite Kaludarsku rijeku, prirodu i životnu sredinu.
- Na svim mjestima gdje su izgrađene hidrocentrale napravljena je katastrofa i posledice te devastacije rijeka odražavaju se na cio ekosistem pa samim tim i na ljude i kvalitet života - dodala je ona.
Upozorila je da, kada je u pitanju izgradnja mHe u Kaludri, ugrožava se i manastir Ćelije koji se nalazi uz samu rijeku.
- Na rijeci Bistrici prema Jelovici i Gornjim selima u opštini Berane, kompanija ,,Hidroenergija” koja planira izgradnju mHe i u Kaludri od 2007. godine do danas izgradila četiri mini hidroelektrane. Ista firma izgradila je četiri mHe u selu Šekular na Šekularskoj rijeci. O sumnjivim ugovorima, namještenim tenderima i sumnjivom načinu na koji su ove mHE izgrađene govorilo se mnogo u proteklom periodu, ali ni danas ništa po ovom pitanju nije urađeno - podsjetila je ona.
Prema njenim riječima, još 2006. godine koja se od strane bivšeg režima obilježava kao godina velikog patriotizma, Vlada je sa tada premijerom Milom Đukanovićem donijela uredbu o dodjeli koncesija za korišćenje rijeka za proizvodnju električne energije.
- Tada je počela ,,patriotska” devastacija crnogorskih šuma, rijeka, vode, izvora, flore i faune. Tada je rijeka ,,Bistrica”, kao i mnoge druge rijeke, spakovana u cijevi, više ne postoji. Prilikom izgradnje ovih mHE učestvovala je država, iako se radi o privatnim firmama, a vlasnici su kontorverzni biznismeni bliski bivšem režimu. Kompanija „Bemaks“, takođe firma bliska DPS i Milu Đukanoviću, najangažovanija građevinska firma u Crnoj Gori koja je tokom izgradnje mHE imala svoj vlasnički udio je državni posao rekonstrukcije puta Berane – Lubnice, prije nekoliko godina, iskoristila za privatni biznis, tako što je iskoristivši rekonstrukciju puta u isto vrijeme u put ugradila cijevi za potrebe rada jedne od hidroelektrana - naglasila je Božović.
Kako je navela, tako su državni i privatni projekat realizovani u isto vrijeme, naravno o trošku države.
Коментари (0)
Оставите свој коментар