
Potpredsjednik Skupštine Crne Gore i funkcioner Albanskog foruma Nikola Camaj ponovio je u izjavi za "Dan" svoj raniji stav u odnosu na ovu platformu, navodeći da je siguran da će upravo ova vlada, u svom punom sastavu i kapacitetu, uspješno realizovati zacrtane ciljeve kako bi 2028. godine Crna Gora, kao najuspješniji primjer sa Balkana, postala dio EU porodice.
– Kako sam već više puta kazao, Crna Gora nema vremena za gubljenje, a EU procesi, NATO, poštovanje preuzetih međunarodnih obaveza, saradnja sa svima u regionu, prava manjina na nivou evropskih standarda, nemaju alternativu što je već zagarantovano sporazumom koji smo potpisali kao koalicioni partneri koji participiraju u izvršnoj vlasti i koji se poštuje – istakao je Camaj.
Što se tiče identitetskih pitanja, koja bi u ovom trenutku mogla doprinijeti još većoj polarizaciji društva, naš sagovornik smatra da rješenje tih pitanja može da sačeka trenutak da Crna Gora postane ravnopravna članica EU, kada bismo ih mogli mnogo lakše i opuštenije razmatrati i donijeti najbolje moguće rješenje.
– Ali, to ne znači da poslanici moraju da ćute o tim pitanjima, a sama činjenica da se ona nalaze u narativu ove većine dokaz je da sazrijevamo kao demokratsko društvo i da je jednoumlje stvar prošlosti. Ali, jednostavno smatram da sada treba da budemo sasvim posvećeni našem integracionom procesu, kako ovu šansu, kada nas svi vide kao lidere, ne bismo propustili – rekao je Camaj.
Premijer Spajić i predsjednici opozicionih partija Danijel Živković (DPS) i Damir Šehović (SD) sastali su se u ponedjeljak veče sa šefom Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Johanom Satlerom, ali razgovor nije rezultirao konkretnim dogovorom o rješavanju političke krize. Usaglašeno je da se pregovori nastave, ali nije postignut konsenzus o nekoliko varijanti koje su bile u opticaju.
Premijer je nakon tog sastanka kazao da je opoziciji ponuđena proevropska platforma "Barometar 26".
– Insistiranje na polarizujućim temama je usporavanje evropske integracije. Opoziciji smo ponudili proevropsku platformu "Barometar 26", zajedničko djelovanje svih političkih aktera prema EU i obaveze ispunjavanja evropske agende. Nema vremena za polarizujuća pitanja – sa koje god strane takva inicijativa dolazila – napisao je Spajić ranije na mreži Iks.
Nakon toga, premijer je pozvao opoziciju da se vrati u parlament, imajući u vidu da je Osnovni sud u Podgorici saopštio da nije u njihovoj nadležnosti da postupaju u predmetu formiranom po tužbi bivše sutkinje Ustavnog suda Dragane Đuranović protiv Skupštine Crne Gore zbog odluke o penzionisanju.
– Osnovni sud odbacio je tužbu u slučaju sudije Dragane Đuranović. Agencija za sprečavanje korupcije utvrdila je da je sudija Budimir Šćepanović u konfliktu interesa jer je odlučivao o uslovima za prestanak sopstvenog sudijskog mandata. Sada je sve jasno – naglasio je Spajić.
Međutim, portparol DPS-a Miloš Nikolić saopštio je da je uslov za povratak opozicije u parlament jasan – sve što treba da uradi premijer Spajić jeste da potpisom stane iza svojih riječi oko izmjene Ustava i Zakona o državljanstvu.
Коментари (2)
Оставите свој коментар