
Samit je okupio ključne međunarodne aktere, donosioce odluka i organizacije koje oblikuju globalne standarde u oblasti invaliditeta, kazali su iz Ministarstva za ljudska i manjinska prava.
U okviru predmetnog globalnog događaja, ministar Fatmir Đeka učestvovao je na panelu ‘‘Oblikovanje inkluzivnog tržišta rada i dostojanstvenog rada za lica s invaliditetom širom svijeta‘‘ gdje je istakao da pravo na rad nije privilegija već je ono temelj dostojanstva svakog čovjeka.
- Nijedno lice sa invaliditetom ne smije čekati na red, niti zavisiti od dobre volje sistema ili pojedinca da bi ostvarilo ono što mu po pravu pripada - naveo je.
Ministar je ponovio da je obaveza država da, u duhu Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima lica sa invaliditetom, oblikuju inkluzivna tržišta rada.
- Ministar je naglasio posvećenost Crne Gore implementaciji standarda ljudskih prava lica sa invaliditetom i da je inkluzija osoba sa invaliditetom među prioritetima nacionalne politike u oblasti ljudskih prava. Ipak, Crna Gora se i dalje, kao i većina zemalja suočava sa preprekama pravnim, fizičkim, ali najčešće onim nevidljivim, predrasudama i strahovima kada je riječ o oblasti zaštite od diskriminacije i promociji jednakosti lica sa invaliditetom - piše u saopštenju.
I zato je naš zadatak da mijenjamo paradigmu, da prestanemo da govorimo o zapošljavanju lica sa invaliditetom kao o obavezi. To mora postati pitanje vizije i razvoja, zaključio je Đeka.
Crna Gora podržala Aman-Berlinsku deklaraciju
Na Samitu je usvojena Aman-Berlin deklaracija i lansiran „hub“ za podršku lokalnim zajednicama za jačanje otpornosti gradova. Crna Gora je podržala Aman-Berlinsku deklaraciju, čija je svrha podsticanje sprovođenja UN Konvencije o pravima lica sa invaliditetom, posebno u oblasti međunarodne saradnje.
Đeka se na marginama događaja sastao sa ministarkom za ekonomsku saradnju i razvoj Svenjom Šulc sa kojom je razgovarao o iskustvima u oblasti unapređenja položaja lica sa invaliditetom, kao i potrebi da međunarodna razvojna saradnja i humanitarno djelovanje budu inkluzivni za lica sa invaliditetom.
- Ministar je tom prilikom saopštio da primjeri iz regiona i Evrope pokazuju da su ekonomski sistemi koji ulažu u zapošljavanje lica sa invaliditetom stabilniji i otporniji, jer prepoznaju kapacitete svakog pojedinca/ke kao resurs za razvoj, a ne kao teret za sistem - dodaje se.
Treći Globalni samit o invaliditetu odražava se u organizaciji Vlade Savezne Republike Njemačke i Hašemitske Kraljevine Jordan, u saradnji sa međunarodnom alijansom lica sa invaliditetom. Događaj su otvorili njemački kancelar Olaf Šulc i Nj.E. kralj Abdula II.
Коментари (0)
Оставите свој коментар