
Crna Gora, da bi postala članica Evropske unije, moraće da ispuni brojne zahtjeve Brisela, i uskladi sve svoje zakone i prospise, što govori i tekst non - pejpera o našoj državi koji se pojavio u maju, i u kojem je poseban dio posvećen uvođenju viza.
U non - pejperu, koji je portal Dana u cjelini objavio, piše da vizna politika Crne Gore još uvijek nije u potpunosti usklađena sa EU spiskom zemalja čijim državljanima je potrebna viza.
- Nastavilo se sa izuzimanjem državljana Jermenije, Kazahstana, Rusije, Azerbejdzana, Bjelorusije, Kube, Ekvadora, Turske, Katara i Kosova od viznih zahtjeva za kratki boravak. Za državljane pojedinih zemalja izuzeci važe tokom fiksno određenog ljetnjeg perioda, za potrebe turizma; za državljane drugih zemalja izuzeci važe tokom cijele godine - stoji u non - pejperu koji čitav možete pročitati OVDJE.
Sve ovo znači da i prije ulaska u Evropsku uniju Crna Gora mora, da bi uskladila sve svoje preopise sa EU, da uvede vkize državljanima svih zemalja kojima su vize potrebne za ulazak u zemlje Evropske unije. Kada će se to dogoditi zavisi o inteziteta reformi i brzine kojom naša država ide prema članstvu u EU.
- Crna Gora teži članstvu u Evropskoj uniji prije kraja 2024. godine - kazao je nedavno premijer Zdravko Krivokapić.
On očekuje da će to biti slučaj u sadašnjem mandatu Evropske komisije.
- Ova vlada želi raditi ubrzanim tempom. Nema vremena za gubljenje - rekao je Krivokapić
Na drugoj strani Evropska unija ne želi da ukine vizni režim prema Rusiji, i skoro da je izvjesno da to neće uraditi ni u naredne tri godine, osim ako ne dođe do revolucionarnih dogovora Brisela i Moskve.
- Evropska unija ne želi da uvodi bezvizni režim sa Rusijom, izjavio je nedavno belgijski ambasador u Moskvi Gi Truverua, navodeći kao razlog probleme na Sjevernom Kavkazu.
Belgijski ambasador kaže da, čak i ako bi Rusija jednostrano ukinula vize za ulazak građana EU, Unija ne bi uzvratila i ukinula vize ruskim državljanima.
Prema njegovim riječima, Evropa se “plaši velikog priliva izbjeglica iz problematičnih regiona Rusije”, a EU “i tako ima mnogo problema sa migrantima”.
Brisel bi, rekao je Truverua, mogao da ide samo na olakšanje viznog režima. Ti pregovori su, međutim, propali.
Inače, non - pejper o Crnoj Gori konstatuje da se dejstvo ovih izuzetaka pomno prati, i do sada nije zabilježen uticaj na neregularne migratorne tokove u zemlji. Trenutno su 32 konzularne misije Crne Gore povezane putem nacionalnog Viznog informacionog sistema. Novi pozakonski akt o vizama i vrstama viza usvojen je u decembru 2020.
- U okviru procesa post - vizne liberalizacije, Crna Gora je nastavila sa sprovođenjem relevantnih mjera u cilju sprečavanja zloupotrebe bezviznog režima s EU od strane crnogorskih državljana. Crna Gora je nastavila i s mjesečnim izvještavanjem na tu temu. Sprovođenje porazuma o statusu koji je Crna Gora potpisala s Evropskom unijom intenziviralo je saradnju između Crne Gore i Evropske agencije za graničnu i obalnu stražu (Frontex) te stvorilo nove mogućnosti za prenošenje dobrih praksi EU. Prva zajednička operacija u okviru porazuma omogućila je postavljanje službenika Frontex-a na graničnom prelazu s Hrvatskom. U oktobru 2020. pokrenuta je zajednička operacija na moru, usmjerena ka poboljšanju nadzora nad granicom. Za 2021. planirane su operacije na GP u Luci Bar. Crna Gora trenutno ima samo jednu Frontex nacionalnu fokalnu tačku, uprkos intenziviranoj saradnji.