Načelno podržavaju nicijativu predsjednika države, koja povećava učešće građana u odlučivanju i doprinosi demokratizaciji izbornog sistema, jer vjeruju da to može povećati povjerenje građana u političke subjekte i njihove predstavnike.
- Izborna reforma treba da bude prioritet svih političkih aktera i društvenih grupa. Potrebno je osigurati otvoren i inkluzivan politički dijalog u kojem će učestvovati sve relevantne strane – političke partije, civilni sektor, akademska zajednica i građani i prihvatiti model otvorenih listi ukoliko za to uspijemo da postignemo konsenzus. Ovo je bitno jer samo zajedničkim naporima možemo doći do rješenja koje će odražavati volju naroda i ojačati povjerenje u izborne procese - navode u saopštenju.
Kako zaključuju, reforma mora biti sprovedena pažljivo, uz uvažavanje najboljih evropskih praksi i standarda, kako bi se osigurala njena održivost i efikasnost u budućnosti, te stoga pozivaju sve aktere da pokažu mnogo veću političku odgovornost i volju za saradnjom.