Предсједник Скупштине Црне Горе, Алекса Бечић, састао се данас са главном преговарачицом Црне Горе са Европском унијом, Зорком Кордић.
Предсједник Скупштине је навео да се приоритети актуелног скупштинског сазива подударају са налазима из годишњег извјештаја Европске комисије о Црној Гори, а тичу се јачања контролне и надзорне функције парламента, стварања предуслова за спровођење реформи у области правосуђа, окончања процеса свеобухватне реформе изборног законодавства, афирмисања културе дијалога, толеранције и међусобног уважавања.
Он се осврнуо на недавно одржани пројакат Скупштина грађана, који је Скупштина Црне Горе организовала у сарадњи са Европским парламентном, а први пут је одржан у парламенту земље која није чланица Европске уније, те истакао да ће црногорски Парламент наставити да имплементира препоруке грађана, које су биле продукт тог иновативног демократског експеримента.
Предсједник Скупштине је говорећи о транспарентности парламента издвојио пројекте и активности које је спровела Скупштина Црне Горе у протеклом периоду који су у значајној мјери допринијели приближавању рада парламента грађанима, чинећи податке доступнијим, али и кроз директан пренос сједница радних тијела парламентарну активност отворенијом за грађане, те побољшању услова за рад медија и невладиних организација, унапређење родне равноправности, позиције особа са инвалидитетом и јачања позиција мањина.
Главна преговарачица са ЕУ истакла је задовољство динамиком активности Скупштине Црне Горе у дијелу отварања према грађанима, а што се како је навела, могло видјети и из Извјештаја Европске комисије о напретку Црне Горе. Она је изразила увјерење да је улога Скупштине у процесу европске интеграције изузетно упечатљива и од кључног значаја за динамику преговора са ЕУ.
Указала је на важност обезбјеђивања повољног амбијента за политички дијалог око кључних именовања у правосуђу, али и значај рада Парламента кад је у питању реформа изборног законодавства.
Кордић је оцијенила неопходним да Влада и Скупштина заједнички раде на унапређењу механизама за усклађивање закона са правном тековином ЕУ, као и да на експертском нивоу продубљују сарадњу у циљу боље усклађености законских рјешења са стандардима ЕУ.
Кордић је, такође, нагласила да резултате које је постигла Скупштина на пољу транспарентности треба афирмисати као додатну вриједност у процесу преговора са Европском унијом.
Саговорници су се сагласили да је на путу ка Европској унији потребно остварити дијалог, који ће резултирати продуктивним рјешењима.