/ - FOTO GOV.ME
03/06/2023 u 20:30 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Krivokapić o proglašenju nezavisnosti: Toga dana sam osjetio uznesenje

I nakon 17 godina, tadašnji predsjednik Skupštine sjeća se kako je za njega taj dan bio veliki

Skupština Crne Gore 3. juna 2006. godine, proglasila je nezavisnost na svečanoj sjednici donijevši Odluku o proglašenju nezavisnosti i Deklaraciju nezavisnosti Crne Gore.

Proglas Nezavisnosti prije 17 godina u Skupštini Crne Gore objavili su František Lipka i tadašnji predsjednik Parlamenta Ranko Krivokapić.

Za tu odluku glasali su poslanici vladajuće koalicije Demokratske partije socijalista i Socijaldemokratske partije, kao i Građanske partije, Liberalne partije, Demokratske unije Albanaca i Demokratskog saveza u Crnoj Gori. Formalnom proglašenju nezavisnosti Crne Gore u Skupštini nijesu prisustvovali poslanici bloka za zajedničku državu, jer nijesu priznavali rezultate referenduma.

I nakon 17 godina, tadašnji predsjednik Skupštine sjeća se kako je za njega taj dan bio veliki.

- Tog dana možda je najtačnije da sam bio miljenik istorije i tog dana sam osjetio uznesenje, ali to je to kad ne osjećate tijelo, a nemate tremu -  prisjeća se Krivokapić za RTCG.

Na dan kad je obnovljena nezavisnost, Krivokapić kaže, krenulo se čistog srca na put ka boljoj Crnoj Gori.

- Ja sam i tada rekao da mislim da sloboda neće znati da pjeva onako kako su sužnji pjevali i tog dana mi je jasno bilo da su pred nama izazovi - kaže Krivokapić.

No, veći je izazov bio pobijediti istoriju i ne ponoviti iste greške.

- Rekao sam ako napravimo istu grešku kao kralj Nikola, koji je vratio kraljevinu, ako lojalnost kruni ne zamijenimo lojalnost državi, ako pojedince ne zamijenimo institucijama, desiće nam se isto što i kralju Nikoli i bojim se da ovih dana mnogi vide da je to bilo tačno da ne kažem proročanski -  napominje Krivokapić.

Mnogo je dobrih prilika tokom 17 godina imala Crna Gora, mnogo ih i propustila. Očekivanja su bila velika.

- Ispunila je mnogo više mojih strahova nego očekivanja, ali to ne znači da te strahove nećemo pretvoriti. To je normalno za mnogo zrelije narode. Nijesmo morali kroz to proći, ali smo prošli, jer očigledno da nezavisnost nije prihvaćena od svih - ističe Krivokapić.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (3)

This comment was minimized by the moderator on the site

jeki ti bilo stid ili sram jer si znao da si zajedno sa milom lopovom pokrao izbore .u tom lopovluku ste upisivali mrtvu djecu i mrtb=ve ljude. bogu ces platiti i ti i onaj rastocki lopov

djuroperovic
This comment was minimized by the moderator on the site

To je bio udar serotonina - hormona sreće, posle pada istog mozak se vraća na stare naučene okvire ponašanja bez mnogo promišljanja. Čista biološka prirodna stvar, bez osude šta je bilo okidač tog osjećaja sreće i nepodnošljive lakoće...

To je bio udar serotonina - hormona sreće, posle pada istog mozak se vraća na stare naučene okvire ponašanja bez mnogo promišljanja. Čista biološka prirodna stvar, bez osude šta je bilo okidač tog osjećaja sreće i nepodnošljive lakoće postojanja. Istorijske nepravde se ne mogu nikada ispraviti, mogu se premostiti, posle 100 ili 200 godina, to je opet zato što je prirodno pamtiti šta je bilo, ukoliko se ne upotrebi tehnika ispiranja kolektivnog sjećanja ili kolektivnog uništenja. Zato i služi pisana riječ na papiru, a ne na internetu, zato mudri ljudi uvijek čitaju istražuju i čitaju iznova stare stvari a oni zatucani i polupismeni daju sebi vremena i prostora da budu medijski spinovani i na kraju izmanipulisani.

Учитај више
Јелена Jelena
This comment was minimized by the moderator on the site

Svi ste vi bili Milove podguzne muve
Nebitan bio nebitan ostao
Upamcen da je pišao po svojim korijenima

zindobre
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
01. april 2025 02:58