Jучерашњу сjедницу Законодавног одбора обиљежиле су оштре полемике и оправдане примjедбе посланика опозициjе на рачун Предлога закона о допунама Закона о финансирању локалне самоуправе, коjе су резултирале тиме да се одложи гласање о овом предлогу закона, каже Jованка Лаличић, посланица ДПС-а у Скупштини Црне Горе.
- Наиме, подсjећамо да се овим допунама закона планира да се из пореза на доходак физичких лица коjи сљедуjе општинама изузме порез на неприjављени приход, као и да се по основу истог умањуjу средства у Егализационом фонду коjи се уступа општинама што по анализи предлагача закона износи 11,8 милиона еура - истиче Лаличић.
Сматра да су се оправдане примjедбе и недоумице посланика могле избjећи да jе предлагач закона, а што му jе била законска обавеза, организовао jавну расправу и да jе у складу са Законом о локалноj самоуправи претходно затражио мишљење Заjеднице општина.
- Насупрот томе предлагач у образложењу Предлога закона jе устврдио да jе усаглашен са Европском повељом о локалноj самоуправи, што jе ноторна неистина. Европска повеља утврђуjе принцип да извори финансирања локалних власти буду примjерени њиховим дужностима коjе прописуjу Устав или закон. Препорука Савjета Европе броj 21 каже: "Генерално када више власти доносе одлуке коjе смањуjу пореску основицу локалних власти треба обезбиjедити надокнаду" - каже Лаличић.
Оцјењује да нову већину не интересуjу ни мишљења Европске комисиjе ни међународни документи нити мишљење Заjеднице општина. То тако снажно доказуjу из дана у дан.
- Због грађана Црне Горе морамо питати предлагача на коjи начин и из коjих извора ће надомjестити недостаjућа средства локалним самоуправама у Црноj Гори од коjих већина и сада има финансиjске проблеме без обзира ко у њоj врши власт. Подсjећамо да jе већина општина у незавидноj финансиjскоj ситуациjи суочена са проблемом консолидовања финансиjа и обезбjеђења финансиjске одрживости у условима тешке здравствене и економске кризе.
Питамо с правом на основу коjих показатеља и валидне анализе су утврдили да се у конкретном случаjу ради о 11,8 милиона ако се по риjечима предлагача Закона ради о неком новом приходу, коjи се тек сада уводи, и то Законом о порескоj администрациjи коjи jе процесни а не материjални пропис. Како ће се убудуће утврђивати износ неприjављеног прихода - наводи Лаличић.
Констатује да код нове већине може све.
- Умjесто правно утемељених одговора jуче смо могли, у више наврата од државног секретара Одовића чути само да се закон доноси да би се сприjечила крађа. Већ отрцани вокабулар представника Владе када им понестане аргумената.
Питамо се с правом да ли jе ово у складу са обећањем премиjера у Експозеу коjи гласи: "Децентрализациjа надлежности ка локалним самоуправама и њихова већа функционална и финансиjска независност мора бити одлучниjе спроведена како би се обезбиjедио равномjеран развоj свих краjева државе”. Jош jедна у низу испразна флоскула првог човjека Владе.
Било би добро када би премиjер и оваj закон као и она четири претходна повукао из скупштинске процедуре. Док то не учини, надамо се да ће заjедничка сjедница Законодавног одбора и Одбора за финансиjе имати своj епилог у том правцу закључује у саопштењу посланик ДПС-а Јованка Лаличић.