Миодраг Лекић / -Демос
02/03/2022 u 15:44 h
Sanja PrelevićSanja Prelević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Лекић: Састављати Владу у иностранству брука је без преседана

ДПС у новом савезништву отвара политички процес у којем избацује из игре нове партнере који су га претходно рехабилитовали неприродним савезом, оцијенио је Лекић

Предсједник Демоса Миодраг Лекић оцијенио је да најновији захтјеви Демократске партије социјалиста о политичкој влади показују да та странка има намјеру да из игре избаци и оне који су је политички рехабилитовали.

Он је у интервјуу за "Дан" рекао да је сада јасно да би нека нова влада која би била легитимна, демократска и јавно одговорна имала два тешка задатка: да исправи озбиљне деформације из периода тридесетогодишње ДПС власти и биланс једногодишње владе самопроглашених експерата.

– Тренутно расуло у структурама Владе, уз тешка оптуживања, па и у материји кривичног карактера, посебно између премијера и потпредсједника, који, узгред, још "воде" ову државу, показује најмање двије ствари: степен недораслости вођењу Владе, уз можда неки изузетак у њој, и дубину хаотичног процеса који је очигледно започео много раније, а сада је ваљда у стању кулминације – казао је Лекић.

Коментаришући саопштење ГП УРА у којем се наводи да је потпредсједник Владе Дритан Абазовић приватно боравио у Лондону, али да је са тамошњим званичницима разговарао о мањинској влади и о стању у Украјини, он је нагласио да је на свима који учествују у јавним пословима да држе до интереса и јавног достојанства државе.

– То се посебно односи на оне који се налазе на одговорним државним функцијама. Тешко је повјеровати у тачност информација да је неко отишао у Лондон или било гдје да би тамо састављао црногорску владу. То би била брука без преседана у црногорској историји. Не би се у том мешетарењу прославили ни центри, ма како се звали, који се евентуално баве таквим нелегитимним и циничним операцијама. Треба сачекати и видјети кредибилност такве информације. У сваком случају, овакве гласине, често неправедно, деградирају и рад дипломатских представника који представљају озбиљне земље – истакао је Лекић.

Догађаји у Украјини не морају нужно утицати на Балкан

Лекић сматра да ће рат у Украјини имати далекосежне посљедице на међународне односе.

–Треба ипак сачекати његов крајњи исход. Добро би било да сви актери ове комплексне кризе извуку поуке из насталог стања. Прије свега Русија, али и други инволвирани актери. Не видим да би украјинско-руска криза обавезно морала имати последице на Балкан и Црну Гору. То је једино било могуће ако овдје код нас на Балкану и у Црној Гори превлада нови талас ирационалности – каже Лекић.

Како је додао, у Црној Гори је основно питање да ли ће у даљим процесима, на унутрашњем и спољнополитичком плану, превладати озбиљност или неозбиљност.

– Од тога ће зависити и даља судбина наше земље – рекао је лидер Демосa.

Упитан како гледа на чињеницу да многу угледни црногорски правници упозоравају да је формирање мањинске владе неуставно и да предсједник државе именовањем мандатара на овај начин ризикује тужбу пред Уставним судом, он је одговорио да црногорски устав има не мали број правних празнина, па и у тој области.

– Као да је писан само за времена функционисања стабилократије у којима се владе не мијењају. Упоредна демократска пракса указује да се владе могу мијењати у периоду истог скупштинског сазива и много је таквих примјера. Не мислим само на Италију. Словенија је, на примјер, у последњим и актуелном сазиву не само мијењала владе, већ је у тим условима политичке нестабилности промијенила и Устав у једном сегмету, захтјевном двотрећинском већином. Уосталом, и у Црној Гори су у оквиру истог уставног ситема а током истог скупштинског сазива мијењене владе – подсјетио је лидер Демоса.

Он је додао да се избори намећу као рјешење уколико настаје блокирајућа криза у функционисању политичког система.

– Ако бих поводом такозване мањинске владе са правног аспекта прешао на политички – ту се ради о врло сумњивој операцији враћања странке и учесника "Снимка", "Коверте", срамне стамбене корупције и сл. на власт без избора. То што они евентуално не би били у влади, не значи да не би били власт, имајући у виду њихову одлучујућу улогу у доношењу закона и других прописа. И то је врло јасно. Актери ове операције из већине која је побиједила 30. августа можда још имају шансу да размисле о даљим потезима, као и о одговорности за последице таквог избора, па и о одговорности пред историјом – истакао је Лекић.

Коментаришући најновије изјаве из ДПС-а, који сада тражи формирање политичке владе, он је оцијенио да тај обрт говори да се о тако озбиљним питањима као што је формирање такозване мањинске владе сви актери нису баш најбоље договорили.

– Десило се, наиме, оно што се могло и очекивати, истина не овако рано – да ДПС сада води политичку игру у том новом савезништву. Изгледа да се отвара нови политички процес у којем ДПС избацује из игре нове партнере који су га претходно рехабилитовали неприродним савезом. Умјесто формирања владе у оквиру парламентарне већине која је побиједила на изборима, а након једног експеримента који нас је скупо коштао, сада се опет налазимо између новог покушаја и старих обмана. Врло је важно за легитимитет даљег процеса да се одржи парламентарна већина, или макар њен већи дио, која је побиједила на изборима 30. августа. Да остану вјерни бирачима који су јој на прецизним садржајима – а то је демонтажа корупционашког ситема – дали повјерење – истакао је Миодраг Лекић.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
18. januar 2025 23:29