НЕБОЈША МЕДОЈЕВИЋ / - НЕБОЈША МЕДОЈЕВИЋ
31/05/2022 u 20:15 h
ДАН порталДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Медојевић: Нововић храбро кренуо у борбу против криминала и корупције, али нема јаку подршку

Он подсјећа да су преко Скај апликације прибављени и докази да су у шверцу наркотика учествовали полицајац Петар Лазовић и Љубо Миловић, али они су, како каже, под контролом Зорана Лазовића, главног оперативца АНБ у Црној Гори дуго година

Послије Еурополових извештаја о преписци на Скај апликацији у Црној Гори је настала ситуација налик претис лонцу, сматра лидер Покрета за промјене Небојша Медојевић

Извјештаји Еуропола о преписци преко Скај апликације довели су, подсјећа Медојевић, до хапшења некадашње предсједнице Врховног суда Весне Меденице и њеног сина Милоша. Показали су и да су поједини високи функционери полиције уплетени у шверц цигарета и наркотика. Медојевић указује да ти извјештаји могу помоћи Црној Гори да се ријеши криминала, али се пита да ли има и моћи да се то одради.

- Американци су дали те извјештаје Абазовићу још прије годину и по, кад је био координатор свих безбједоносних служби. Али имамо проблем јер је и сада актуелни премијер Дритан Абазовић казао да је имао Скај апликацију и криптовани телефон неко вријеме и поставља се питање ко му је дао тај телефон и са ким је преко њега комуницирао, јер његове колеге, премијери из Европе, не користе такве телефоне. Знамо да је Дритан са ДПС-ом формирао владу. Сада имамо једну ситуацију коју ја називам црногорски претис лонац. Имамо те Еурополове снимљене разговоре преко скај апликације, и они се достављају Црној Гори дозирано. Дакле имамо тај спољни притисак, али унутар владе имамо притисак на Абазовића да не смије наставити са хапшењима, то јест да се могу хапсити људи које Ђукановић више не штити, али не и његови људи“, објашњава Медојевић за Спутњик.

Он подсјећа да су преко Скај апликације прибављени и докази да су у шверцу наркотика учествовали полицајац Петар Лазовић и Љубо Миловић, али они су, како каже, под контролом Зорана Лазовића, главног оперативца АНБ у Црној Гори дуго година.

 - И Демократе, и ја указујемо на то сваки дан, притисак се и са те стране повећава. Ја мислим да држава нема снаге да ухапси Петра Лазовића и Љуба Миловића, као ни „Кардинала“, како је име њиховом шефу. Ако би се то десило, то би већ био неки виши ниво, истиче Медојевић.

Он тврди да је нови СДТ Владимир Нововић са хапшењем Весне Меденице, њеног сина Милоша и Блажа Јованића, предсједника Привредног суда, храбро кренуо у борбу против корпупције и организованог криминала, али му се чини да је сам у томе, да нема довољну јаку подршку.

 - Дритан Абазовић обећа Американцима да ће завршити посао, они му омогуће да буде премијер, али обећа и Милу Ђукановићу да неће хапсити његе и његове људе, што је опасно ако обећава на све стране“, каже Медојевић.

Он не искључује могућност да, како би се „растеретио притисак из црногорског лонца, може да се деси да Абазовић да оставку, да га смијени Ђукановић, или да Дритан ријеши да похапси сву мафију - ево видјећемо“.

У том контексту Медојевић упозорава да би у овом тренутку било опасно да Црна Гора уђе под оваквим притиском у неки изборни процес у коме би се, како каже, криминал обукао у националне заставе.

Ђукановић би да понови причу из деведесетих

Медојевић се у разговору за Спутњик такође осврнуо на позив Црној Гори да се прикључи пројекту Отворени Балкан. Он подсјећа да је предсједник Црне Горе Мило Ђукановић против те иницијативе. Разлог је, сматра, то што Ђукановић жели да окупи исте оне снаге које су му помогле да деведесетих година дестабилизује прилике у Србији, за шта је тада имао подршку Америке, али да је сада ситуација потпуно другачија.

“Он користи прилику да се супротставља Отвореном Балкану, како би се опет наметнуо дијелу безбједносних америчких служби као користан и утицајан играч на Балкану. Ослања се на своје савезнике из БИХ, са Косова и из Сјеверне Македоније и жели да понови ту причу из 90-тих година. Тада су америчке службе и помогле да организује снажну криминалну организацију, гледале су му кроз прсте због напада на Милошевића. Он мисли да је и сада пожељно да изврши притисак на Србију, да је дестабилизује”, образлаже Медојевић.

Према његовом мишљењу, један од разлога за то је што војна и политичка неутралност Србије смета дубокој држави, те што је створен блок држава Србија, Мађарска и Турска које нијесу увеле санкције Русији, које воде рачуна о својим националним, безбједоносним интересима, енергетским и које не одбијају руски гас.

С друге стране, како каже, Ђукановић игра на стару карту да сваку иницијативу из Србије представи као непријатељску и као напад на Црну Гору.

Он истиче и да Отворени Балкан није против ЕУ, али указује на изјаву француског предсједника Емануела Макрона о редефиницији ЕУ, те сматра да од проширења нема ништа и да је то прича коју форсирају само овдје на Балкану.

Иницијатива Отворени Балкан позитивна

Износећи аргументе зашто је иницијатива Отворени Балкан позитивна, Медојевић напомиње да је она чак на много нижем нивоу него што би требало да буду односи између Србије И Црне Горе.

 - Црна Гора и Србија, без обзира на кризу у Украјини и без обзира ко је на власти у Црној Гори, а ко у Србији, треба да имају најбоље односе, у смислу привредне сарадње, јачања промета капитала, промета роба, несметаног кретања људи. Владе Црне Горе и Србије, без обзира ко је на власти, треба да потпишу билатералне уговоре којима би се регулисали заједнички гранични прелази, којим би се афирмисала заједничка област Санџак, која веже Црну Гору и Србију, затим да заједно наступају у борби против криминала, да сарађују када је безбиједност у питању, да се избјегне двоструко опорезивање, да имају заједничку политику акциза на осјетљиве робе, као што су цигарете, каже он.

Однос према СПЦ

У истом кључу Медојевић тумачи и однос Мила Ђукановића према СПЦ.

Како каже, Ђукановић из чисто политичких разлога контрира идеји Отвореног Балкана, жељећи да сачува своју позицију као битног играча, а зато се и враћа својој политици 90-тих када је Србе у Црној Гори гледао као непријатеље и када је СПЦ гледао као окупаторску цркву. Тиме се, истиче Медојевић, намјерно урушава свака могућност регулисања односа са Србијом.

 - Америке је дала одријешене руке Дритану Абазовићу да буде премијер и да формира владу и он покушава да регулише и стабилизује односе са Србијом, али је проблем што му то не дозвољава Ђукановић са којим је формирао владу. Проблем ове владе Црне Горе је што нема јасне државне политике: Дритан да изјаву да не види ништа лоше у иницијативи Отворени Балкан, потпредсједник владе ЦГ Рашко Коњевић, министар вањских послова Кривокапић, одмах реагују и кажу да је то лично мишљење Абазовића. Дритан као премијер не може представљати лично мишљење већ треба да саопштава став владе једне земље. Дакле, да је Дритан са ДФ-ом направио владу имали бисмо јасну државну политику, сада имамо једну окупаторску владу, формирану мимо воље грађана, владу без јасне државне политике - Дритан каже једно, друго Рашко и Ранко, треће Мило, четврто Драгиња, пето Бошњаци....Ми сада имамо велики број министара у влади Црне Горе који Србију доживљавају као пријетњу, а црногорску мафију као патриотску организацију, констатује Медојевић.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. novembar 2024 10:36