Iz tog vladinog resora oglasili su se na poziv Instituta alternativa koji je upućen Vladi Crne Gore, da nacrte akcionih planova za realizaciju završnih mjerila u oblasti vladavine prava stavi na javnu raspravu.
- Cijeneći važnost aktivne uključenosti civilnog sektora za prevazilaženje izazova i ostvarenje napretka u pregovaračkom procesu, Ministarstvo evropskih poslova kontinuirano organizuje konsultacije sa civilnim sektorom na teme koje su u fokusu pregovaračkih poglavlja. Imajući u vidu trenutni zamah u pregovaračkom procesu i značaj oblasti vladavine prava i poglavlja 23 I 24, Ministarstvo evropskih poslova već ima u planu organizovanje javnih konsultacija na kojim će biti predstavljeni zreli nacrti akcionih planova za poglavlja 23 i 24. Tokom konsultacija, glavni pregovarač, dr Predrag Zenović, zajedno sa šeficama radnih grupa za poglavlja 23 i 24, predstaviće dokumenta i otvoriti prostor za konstruktivne komentare i sugestije nevladinog sektora - naveli su iz MEP u reagovanju.
Cilj je, kako su pojasnili, zajednički rad na unapređenju akcionih planova, kako bi oni bili što djelotvorniji u ispunjavanju evropskih standarda.
- Pozdravljamo interesovanje i aktivnu uključenost nevladinog sektora u oblast vladavine prava I podržavamo inicijativu Instituta alternativa upućenu Vladi Crne Gore da nacrte akcionih planova za realizaciju završnih mjerila u oblasti vladavine prava stavi na javnu raspravu. Saglasni smo da je transparentnost od ključnog značaja u procesu izrade ovih strateških dokumenata. Otvorenost i inkluzivnost u procesu evropskih integracija predstavljaju temeljni princip koji omogućava svim zainteresovanim akterima, uključujući civilni sektor, nevladine organizacije i stručnu javnost, da daju svoj doprinos i osiguraju kvalitet i sveobuhvatnost ključnih dokumenata - dodali su iz MEP.
Podsjećaju da je u toku prošle godine Ministarstvo evropskih poslova organizovalo niz konsultacija na različite teme iz oblasti pregovaračkog procesa, kao i Plana rasta za Zapadni Balkan I Reformske agende.
- Podsjećamo da su nevladine organizacije uključene i u rad pregovaračkih radnih grupa i drugih radnih tijela koje kooridinara Ministarstvo evropskih poslova. Takođe, u toku prošle godine, Ministarstvo je finansiralo 13 projekata NVO za koje je izdvojeno skoro 77 hiljada eura. Ostajemo posvećeni principima otvorenosti, inkluzivnosti i saradnje, svjesni da je oblast vladavine prava ključna za ostvarenje strateškog cilja Crne Gore – punopravnog članstva u Evropskoj uniji - poručili su iz MEP.