Агенција за спрјечавање корупције истражује путовање премијера Здравка Кривокапића на Свету Гору, које је платио грчки почасни конзул Васили Апостолопоулос. Уколико се узме у обзир да је премијер путовао из Солуна, он није морао да прекрши Закон и потроши више од 50 еура на поклоничко путовање.
Кривокапић је уочи пута у Свету Гору био већ у Солуну, гдје је отворио Конзулат Црне Горе, а из тог града трошкови путовања, када се све сабере, не премашују 35 еура.
Грчки конзул морао је да плати само превоз бродом који у оба смјера који износи 10 еура, и дозволу за боравак на Светој Гори или Diamonitirion. Цијена ове дозволе је 25 еура, а боравак и храна на Светој Гори су бесплатни.
Диамонитирион или дозволу за боравак издаје Свештена епистасија Свете Горе (извршни орган Свештене општине – институционализоване заједнице свих 20 светогорских манастира) преко своје поклоничке канцеларије .
Премијер је само морао да из Солуна крене у Урануполис, гдје би се бродом упутио ка Светој Гори.
Посјетимо, премијер Кривокапић jе отпутовао у Солун 17. септембра, док је на Светој Гори био наредног дана. Посјетио је и светогорски манастир Ватопед, гдје се састао са и гуманом Јефремом, од ког је тражио благослов.
Са премијером у посјети је и министар пољопривреде Александар Стијовић, а премијер је са игуманом манастира размијенио и поклоне.
Из Владе су након писања медија поручили да је тропкове платио конзул.
- Смјештај такође није изискивао никакве трошкове, већ је чином традиционалног гостопромиства обезбијеђен од стране светогорских домаћина - казали су из Владе.
Они су тада казали да се премијер вратио у Црну Гору 19. септембра, и наглашавају да ова Влада никада није и никада неће организовати, науштрб грађана, тајанствена путовања и мистериозне летове, а у сврху реализације личних потреба или интереса њеног предсједника или било ког министра.
Шта каже Закон о примању поклона
Јавни функционер, у вези са вршењем јавне функције, не смије примити новац, хартије од вриједности или драгоцјени метал, без обзира на њихову вриједност.
Он, у вези са вршењем јавне функције, не смије примати поклоне, осим протоколарних и пригодних поклона.
Протоколарним поклоном сматра се поклон представника друге државе или међународне организације који се даје приликом посјете, гостовања или у другим приликама, као и други поклон дат у сличним приликама.
Пригодним поклоном сматра се поклон у вриједности до 50 еура. Ако јавни функционер у току једне године прими више пригодних поклона од истог поклонодавца, укупна вриједност тих поклона не смије прећи износ од 50 еура, а ако у том времену прими пригодне поклоне од више поклонодаваца, вриједност тих поклона не смије прећи износ од 100 еура.
- Забрана, односно ограничење из ст. 1 и 2 овог члана, односи се и на брачног и ванбрачног супружника и дјецу јавног функционера уколико живе у заједничком домаћинству, ако је примање новца, хартија од вриједности или драгоцјених метала и поклона у вези са јавним функционером, односно вршењем јавне функције. Вриједност поклона рачуна се према његовој тржишној вриједности на дан пријема поклона - каже Закон.