Odluka o odobrenju zatvaranja poglavlja je na državama članicama Evropske unije i ona se donosi jednoglasno.
Predstavnici parlamentarne većine očekuju da ćemo do kraja ove godine zatvoriti četiri poglavlja, a do kraja 2026. sva ostala. S druge strane, prethodnih dana moglo se čuti da Hrvatska neće dozvoliti zatvaranje sva četiri poglavlja. Ostaje da se vidi koliko je istine u toj tvrdnji.
Ministarska evropskih poslova Maida Gorčević nada se da ćemo četiri poglavlja zatvoriti već naredne nedjelje na Međuvladinoj konferenciji tokom mađarskog predsjedavanja. Kako je istakla, nakon zatvaranja ovih poglavlja građani će osjetiti ozbiljne benefite u narednom periodu. Gorčević je podsjetila da su u pitanju poglavlja 7, 10, 20 i 31, koja se tiču intelektualne svojine, informatičkog društva i medija, industrijske politike i preduzetništva, kao i vanjske i bezbjednosne politike.
Na sastanku sa premijerom Milojkom Spajićem u ponedjeljak, šefica slovenačke diplomatije Tanja Fajon saopštila je da je Slovenija dala preporuku članicama EU da daju podršku da Crna Gora do kraja godine zatvori četiri pregovaračka poglavlja.
Tom prilikom je ocijenila da je Crna Gora na dobrom putu da uđe u EU, istakavši da je lijepo svjedočiti aktuelnom momentu na tom putu.
Na prethodnoj Međuvladinoj konferenciji, održanoj krajem juna tekuće godine, Crna Gora je dobila pozitivan IBAR (Izvještaj o ispunjenosti privremenih mjerila za oblast vladavine prava). Premijer Spajić tada je poručio da se Crnoj Gori ne smiju ponoviti godine praznog hoda i čekanje da se naprave reforme koje, u suštini, popravljaju standard i kvalitet života crnogorskih građana.