
Crna Gora i Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Sjeverne Irske već tri godine pregovaraju o zaključenju Sporazuma o trgovini, partnerstvu i saradnji. Iako je prvi sastanak održan u novembru 2018. godine, za "Dan" je iz Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore potvrđeno da sporazum do danas nije potpisan.
U pitanju je dokument kojim se bliže uređuju odnosi nakon izlaska Ujedinjenog Kraljevstva iz Evropske unije, to jest, Bregzita.
Vlada je nedavno usvojila informaciju u kojoj se navodi da je - kako bi se omugućio nesmetan promet roba i usluga između Crne Gore i Ujedinjenog Kraljevstva - potrebno u što kraćem roku završiti unutrašnje procedure i formirati Radnu grupu za vođenje pregovora.
Ukupna robna razmjena Crne Gore i Velike Britanije u 2020. godini je iznosila 22,7 miliona eura od čega je izvoz iz Crne Gore u Veliku Britaniju u ovom periodu iznosio 3,3 miliona eura, a uvoz 19,4 miliona eura.
Navodi se da je tokom tranzicionog perioda (vezano za izlazak Ujedinjenog Kraljevstva iz EU) britanska strana predložila da dvije zemlje potpišu Sporazum o partnerstvu i trgovini, a prema tvrdnji iz crnogorske vlade, taj ponuđeni nacrt predstavlja izmjene i dopune određenih djelova Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između Crne Gore i Evropske unije (SSP). Inače, SSP je ugovorni odnos između Crne Gore i EU.
Britanski nacrt - kako su rekli iz crnogorske vlade - sadrži sve ranije dogovorene stavove u okviru važećeg SSP-a, dok su djelovi koji se odnose na EU isključeni (obzirom na britansko napuštanje evropskog saveza).
Prema nacrtu, precizirani su ciljevi ugovora i konstituisanje tijela za praćenje implementacije sporazuma. Takođe, definišu se generalna upotreba tarifnih kvota i sličnih pitanja, zatim teritorije na koje bi se sporazum primjenjivao.
Sastavni dio sporazuma su dva aneksa - prvi koji tretira poglavlja koja se tiču političkog dijaloga, pravde, slobode i bezbjednosti, dok se najveći dio tiče ekonomskih pitanja, trgovine, slobodnog protoka roba, ljudi i kapitala, konkurencije, odnosno čitavog niza političke saradnje. Drugi aneks obuhvata regulisanje proizvoda s porijeklom, što uključuje i listu proizvoda s posebnim tretmanom.
Početkom oktobra 2019. godine, Crna Gora je konsultovala delegaciju Evropske unije u Podgorici o ovom sporazumu, a iz evropske delegacije su odgovorili kako smatraju da su predmetni pregovori s Velikom Britanijom stvar Crne Gore i naveli da je odluka u rukama zvanične Podgorice. Takođe, ukazali su da u slučaju ulaska u pregovore treba voditi računa da se ne povrijede obaveze koje proističu iz SSP, kao ni budući dogovor između Evropske unije i Velike Britanije.
Zvanični London je, inače, dosad potpisao 63 ovakva sporazuma – u regionu sa Sjevernom Makedonijom, Republikom Albanijom i Kosovom (pod rezolucijom UN 1244) a pokrenuti su pregovori sa Srbijom i BiH.
Takođe, nedavno su se u Londonu sastali premijeri Crne Gore i Velike Britanije, Zdravko Krivokapić i Boris Džonson, i tom prilikom razgovarali o širokom spektru pitanja, između ostalog o važnosti nastavka političkog dijaloga između dvije zemlje.
Коментари (0)
Оставите свој коментар