Lekić, Đorđević i Radovanić / - FOTO: L.RUžIć/P.ARHIVA/VLADA
07/11/2024 u 13:49 h
Iva NešićIva Nešić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Sagovornici "Dana" o izboru Trampa: Crna Gora optimistički gleda na buduću saradnju sa SAD

Mada se ne očekuju prevelike promjene u odnosu američke spoljne politike prema Zapadnom Balkanu, nakon izbora Donalda Trampa za 47. predsjednika SAD, sagovornici "Dana" smatraju da naša država može biti optimista kada su budući odnosi sa ovom velesilom u pitanju.

Bivši ministar vanjskih poslova i diplomata Miodrag Lekić za "Dan" da su još mnoge nepoznanice kod predsjednika Trampa, posebno u oblasti spoljne politike.

– Pa i onih tako važnih kao što su ratovi u Ukrajini i na Bliskom istoku. Zato je teško u ovom trenutku predvidjeti koliko će u američkoj politici biti kontinuiteta ili diskontinuiteta sa dosadašnjom američkom politikom na Balkanu. Tim prije što mi ostajemo mala tačka, iako ne i sasvim beznačajna na geopolitičkoj mapi. U svakom slučaju, naša politika treba da bude otvorena za saradnju sa tako značajnom zemljom kako što je Amerika – kaže Lekić.

Lekić: Još je mnogo nepoznanica

Miodag Lekić naglašava da važan segment američke spoljne politike, koji će se posredno odnositi i na nas, jeste Trampova politika prema Evropi i NATO-u.

– I taj važan dio američke spoljne politike nosi u ovom trenutku mnoge nepoznanice. Mislim da je važno da se Crna Gora pozicionira kao ozbiljna zemlja koja drži do međunarodnih pravila, multilateralizma i savezničkih dogovora u koje treba da ulažu, u isti mah lojalno i sa određenim subjektivitetom. Mislim da su prve reakcije crnogorskih zvaničnika povodom izbora američkog predsjednika bile adekvatne, s porukama savezništva i spremnosti za saradnju – kaže Lekić.

On dodaje da je nešto malo drugačije.

– Ipak, sa nešto smanjenom inferiornošću koja je ranije i ponekad davala sliku Amerike kao, ako ne nekog božanstva, ono vrhovnog arbitra u svemu, pa i u našim unutrašnjim procesima u zemlji. Toliku kolonijalnu svijest ni sama Amerika ne traži od nas. To je fenomen koji je vezan za dio političke elite koja to demonstrira s provincijskim planom da će time nešto dobiti na unutrašnjem političkom terenu – kaže naš poznati diplomata Miodrag Lekić.

Ističe da slika osrednjeg, statusno i ukupno, američkog diplomatskog predstavnika za Balkan (Gabrijela) Eskobara, koja je stvorena ovdje kao kolonijalnog upravnika nad Crnom Gorom, bila je u isti mah groteskna i neprihvatljiva građanima koji su izgleda više držali do državnog dostojanstva Crne Gore nego politička trčkarala za američkim predstavnikom, čekajući upustva šta da rade i neki lažni medijski efekat.

Bivši generalni sekretar MVP Mileta Radovanić vjeruje da će Trampov mandat otvoriti nove mogućnosti za jačanje saradnje između Crne Gore i Sjedinjenih Američkih Država, kao i za nastavak podrške koju SAD pružaju našoj zemlji.

– Crna Gora je pouzdan evroatlantski saveznik SAD, sa čvrstim partnerstvom. Od učlanjenja u NATO 2017. godine, dodatno smo ojačali veze sa SAD, s naglaskom na bezbjednosnu saradnju, širenje demokratskih vrijednosti i borbu protiv hibridnih prijetnji. To partnerstvo, zasnovano na zajedničkim interesima i vrijednostima, očekujemo da će se nastaviti i produbljivati i sa novom američkom administracijom – kaže Radovanić za "Dan".

Ističe da SAD, kao ključni strateški partner, pružaju kontinuiranu podršku Crnoj Gori i na njenom evropskom putu.

– Članstvo u Evropskoj uniji je, kao naš prioritetni spoljnopolitički cilj, od velike važnosti i podrška SAD igra značajnu ulogu u ostvarivanju te ambicije. Američki doprinos reformskim procesima, jačanju institucija i unapređenju vladavine prava ostaje od suštinskog značaja za dalji napredak na putu evropskih integracija.

Crna Gora sa optimizmom gleda na nastavak podrške Sjedinjenih Američkih Država, vjerujući da će ova saradnja i dalje doprinositi stabilnosti, ekonomskom razvoju i dugoročnom evropskom putu naše zemlje.

Đorđević: NATO neće biti ugrožen

Spoljnopolitički analitičar Slaviša Đorđević kaže da, i pored nekadašnjih bombastičnih Trampovih izjava oko raspuštanja NATO-a, ta vojna alijansa naravno da će nastaviti da postoji, od Islanda do Turske, jer je garant držanja pod kontrolom zemalja članica, posebno manje bitnih država.

– Tramp će, naravno, nastaviti da insistira na povećanju izdvajanja za vojsku, iako je ruska invazija na Ukrajinu promijenila samu percepciju vojnog aspekta u Evropi, pa su i evropske zemlje počele više da izdvajaju u tu svrhu, posebno zbog toga što su, šaljući tenkove, topove, granate, rakete i drugu vojnu opremu, istrošile dosta zaliha i ubrzano se same naoružavaju – kaže on.

Đorđević takođe ne isključuje ni nastavak želja evropskih zemalja, da zbog svojih interesa, jer je većina njih pod američkim protektoratom, ostvare autonomnu politiku u saradnji sa azijskim zemljama, prije svega sa Kinom, ali i afričkim kontinentom.

– Da ne govorimo o ogromnim gubicima, naročito njemačke industrije, ostvarenim zbog prekida poslovanja sa Rusijom nakon izbijanja rata u Ukrajini. Za razliku od same Rusije, koja, umjesto da ekonomsko-finansijski poklekne, ostvaruje rast, a i dalje prodaje naftu i gas, ne samo zemljama Azije već i arapskim ili Indiji, koji ih prerađuju i potom, kao svoj proizvod, prodaju Evropi, koja je prinuđena da kupuje znatno skuplje američko energetsko gorivo – ističe Đorđević.

Poznati crnogorski spoljnopolitički urednik Radija Crne Gore Slaviša Đorđević kaže da, iako je Ričard Grenel, bivši specijalni savjetnik Donalda Trampa za dijalog Beograda i Prištine, kao da maše maslinovom grančicom, poručio nakon Trampove pobjede da su Amerika i svijet spaseni i da će uskoro na planeti zavladati mir, treba reći da će se konflikti, čiji smo svjedoci, nastaviti, ali da će, bez sumnje novi-stari 45. i 47. američki predsjednik Donald Tramp nastojati da spusti tenzije, vođen svojim proklamovanim maksimama da Ameriku učini velikom, prije svega na unutrašnjem planu.

– S tim u vezi ne treba očekivati veće vojno angažovanja SAD na svjetskim meridijanima. Što se tiče Ukrajine, ne bi me iznenadile nove mirovne inicijative i smanjena američka vojna pomoć predsjedniku Zelenskom, prema kome Tramp odavno nema simpatije, optužujući ga da svaki put, nakon boravka u Vašingtonu, ode sa novim milijardama dolara pomoći, koja se troši za nove granate i rakete – kaže Đorđević za "Dan".

(UŽIVO) Tramp pobijedio na predsjedničkim izborima u SAD; Haris priznala poraz i čestitala protivniku

On ističe da SAD imaju svoje interese, prije svega u komšiluku, na latino-američkom kontinetnu, u svom dvorištu, kako su govorili njeni političko-vojni stratezi, a potom i u indo-pacifičkom regionu, gdje ubrzani ekonomsko-vojni razvoj Kine prijeti da ugrozi njene pozicije.

– Ne zaboravimo Afriku, nasiromašniji, ali rudama najbogatiji, gdje su Rusija i Kina, privredno, a to znači i vojno i politički potisnuli SAD, koje nastoje tamo da se vrate zbog jeftine eksploatacije vrijednih resursa. Kako je ekonomsko-finansijski, a to znači i politički, Evropa već američki privezak, ne treba očekivati veći angažman SAD ni u regionu Balkana, gdje su već instalirani proamerički režimi. Nastaviće se pregovori o statusu Kosova, vidjećemo šta će još Srbija ispuniti od zapadnih zahtjeva na svom evropskom putu, koji je veoma trnovit i potpuno neizvjestan. Sjetimo se samo decenija koje Turska, iako NATO članica, provodi u EU čekaonici – kaže Đorđević.

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, premijer Milojko Spajić i predsjednik Skupštine Andrija Mandić čestitali su novoizabranom predsjedniku SAD Donaldu Trampu na izbornoj pobjedi.

 

 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
25. april 2025 19:12