
Bivši ministar vanjskih poslova i diplomata Miodrag Lekić za "Dan" da su još mnoge nepoznanice kod predsjednika Trampa, posebno u oblasti spoljne politike.
– Pa i onih tako važnih kao što su ratovi u Ukrajini i na Bliskom istoku. Zato je teško u ovom trenutku predvidjeti koliko će u američkoj politici biti kontinuiteta ili diskontinuiteta sa dosadašnjom američkom politikom na Balkanu. Tim prije što mi ostajemo mala tačka, iako ne i sasvim beznačajna na geopolitičkoj mapi. U svakom slučaju, naša politika treba da bude otvorena za saradnju sa tako značajnom zemljom kako što je Amerika – kaže Lekić.
On dodaje da je nešto malo drugačije.
– Ipak, sa nešto smanjenom inferiornošću koja je ranije i ponekad davala sliku Amerike kao, ako ne nekog božanstva, ono vrhovnog arbitra u svemu, pa i u našim unutrašnjim procesima u zemlji. Toliku kolonijalnu svijest ni sama Amerika ne traži od nas. To je fenomen koji je vezan za dio političke elite koja to demonstrira s provincijskim planom da će time nešto dobiti na unutrašnjem političkom terenu – kaže naš poznati diplomata Miodrag Lekić.
Ističe da slika osrednjeg, statusno i ukupno, američkog diplomatskog predstavnika za Balkan (Gabrijela) Eskobara, koja je stvorena ovdje kao kolonijalnog upravnika nad Crnom Gorom, bila je u isti mah groteskna i neprihvatljiva građanima koji su izgleda više držali do državnog dostojanstva Crne Gore nego politička trčkarala za američkim predstavnikom, čekajući upustva šta da rade i neki lažni medijski efekat.
Bivši generalni sekretar MVP Mileta Radovanić vjeruje da će Trampov mandat otvoriti nove mogućnosti za jačanje saradnje između Crne Gore i Sjedinjenih Američkih Država, kao i za nastavak podrške koju SAD pružaju našoj zemlji.
– Crna Gora je pouzdan evroatlantski saveznik SAD, sa čvrstim partnerstvom. Od učlanjenja u NATO 2017. godine, dodatno smo ojačali veze sa SAD, s naglaskom na bezbjednosnu saradnju, širenje demokratskih vrijednosti i borbu protiv hibridnih prijetnji. To partnerstvo, zasnovano na zajedničkim interesima i vrijednostima, očekujemo da će se nastaviti i produbljivati i sa novom američkom administracijom – kaže Radovanić za "Dan".
Ističe da SAD, kao ključni strateški partner, pružaju kontinuiranu podršku Crnoj Gori i na njenom evropskom putu.
– Članstvo u Evropskoj uniji je, kao naš prioritetni spoljnopolitički cilj, od velike važnosti i podrška SAD igra značajnu ulogu u ostvarivanju te ambicije. Američki doprinos reformskim procesima, jačanju institucija i unapređenju vladavine prava ostaje od suštinskog značaja za dalji napredak na putu evropskih integracija.
Crna Gora sa optimizmom gleda na nastavak podrške Sjedinjenih Američkih Država, vjerujući da će ova saradnja i dalje doprinositi stabilnosti, ekonomskom razvoju i dugoročnom evropskom putu naše zemlje.
Poznati crnogorski spoljnopolitički urednik Radija Crne Gore Slaviša Đorđević kaže da, iako je Ričard Grenel, bivši specijalni savjetnik Donalda Trampa za dijalog Beograda i Prištine, kao da maše maslinovom grančicom, poručio nakon Trampove pobjede da su Amerika i svijet spaseni i da će uskoro na planeti zavladati mir, treba reći da će se konflikti, čiji smo svjedoci, nastaviti, ali da će, bez sumnje novi-stari 45. i 47. američki predsjednik Donald Tramp nastojati da spusti tenzije, vođen svojim proklamovanim maksimama da Ameriku učini velikom, prije svega na unutrašnjem planu.
– S tim u vezi ne treba očekivati veće vojno angažovanja SAD na svjetskim meridijanima. Što se tiče Ukrajine, ne bi me iznenadile nove mirovne inicijative i smanjena američka vojna pomoć predsjedniku Zelenskom, prema kome Tramp odavno nema simpatije, optužujući ga da svaki put, nakon boravka u Vašingtonu, ode sa novim milijardama dolara pomoći, koja se troši za nove granate i rakete – kaže Đorđević za "Dan".
On ističe da SAD imaju svoje interese, prije svega u komšiluku, na latino-američkom kontinetnu, u svom dvorištu, kako su govorili njeni političko-vojni stratezi, a potom i u indo-pacifičkom regionu, gdje ubrzani ekonomsko-vojni razvoj Kine prijeti da ugrozi njene pozicije.
– Ne zaboravimo Afriku, nasiromašniji, ali rudama najbogatiji, gdje su Rusija i Kina, privredno, a to znači i vojno i politički potisnuli SAD, koje nastoje tamo da se vrate zbog jeftine eksploatacije vrijednih resursa. Kako je ekonomsko-finansijski, a to znači i politički, Evropa već američki privezak, ne treba očekivati veći angažman SAD ni u regionu Balkana, gdje su već instalirani proamerički režimi. Nastaviće se pregovori o statusu Kosova, vidjećemo šta će još Srbija ispuniti od zapadnih zahtjeva na svom evropskom putu, koji je veoma trnovit i potpuno neizvjestan. Sjetimo se samo decenija koje Turska, iako NATO članica, provodi u EU čekaonici – kaže Đorđević.
Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, premijer Milojko Spajić i predsjednik Skupštine Andrija Mandić čestitali su novoizabranom predsjedniku SAD Donaldu Trampu na izbornoj pobjedi.