
Šavničani će, kao i ostatak Crne Gore izaći na birališta 19. marta da biraju šefa države, iako još uvijek nisu izabrali predsjednika opštine. Još uvijek nije jasno kada će se održati lokalni izbori u ovoj opštini, a naši sagovornici ističu da su male šanse da se to dogodi prije predsjedničkih izbora. Prema podacima MUP-a, za te izbore, u tamošnji birački spisak upisana su 133 birača manje nego na lokalnim izborima koji su počeli u oktobru prošle godine.
Nosilac liste "Koalicije za budućnost Šavnika" Gavrilo Cerović je kazao za "Dan" da smatra da se lokalni izbori neće organizovati u Šavniku istog dana kada i predsjednički.
– To treba država da reguliše. Već su preduzete neke mjere, donešen je novi Zakon o prebivalištu prema kojem je MUP dužan da obavi provjeru da li ljudi žive na mjestu na kojem su prijavljeni ili ne. Naravno, to je i ranije trebalo da bude regulisano, a MUP je morao pratiti i provjeravati da li se neko lažno prijavljuje – naveo je Cerović.
Dodao je da je sada eksplicitno i obavezno da se vrše provjere žive li zaista u Šavniku oni koji su i upisani da su žitelji.
– Što se tiče predsjedničkih izbora, mi nećemo gledati to kao na lokalne, jer gdje god da su predsjednički izbori to pravo se ne može ostvarivati na dva mjesta. Ipak, to sve mora regulisati Državna izborna komisija, jer je Opštinska izborna komisija trenutno paralisana. Država treba nešto da preduzme po pitanju ovog bezakonja koji je radio DPS. To je i ranije rađeno, ali niko se time nije bavio. MUP i sada može provjeriti izbore iz 2014. i 2018. godine i da vidi tu krivu povećanja broja stanovnika i njeno vraćanje na normalu posle izbora – istakao je Cerović.
Predsjednik Opštine Šavnik i nosilac liste DPS-a i SD-a Jugoslav Jakić smatra da je moguće istovremeno održavanje lokalnih i predsjedničkih izbora.
– To je svakako pitanje za Opštinsku izbornu komisiju i Državnu izbornu komisiju koje se bave organizacijom izbora. Koliko sam upućen, naravno da je taj proces moguć, jer ne bi bio prvi put da se organizuje više izbora u jednom danu, da li su to parlamentarni, predsjednički ili lokalni. Ne vidim nikakav problem da ti izbori budu i tada, svakako mogu se desiti i ranije jer je zakonska obaveza da se oni održe sedam dana od dana kada nisu mogli biti održani, a to za sada opstruira naša politička konkurencija. Nama je svejedno da li će oni biti zajedno sa predsjedničkim, parlamentarnim ili neki drugi dan – istakao je Jakić.
Politički analitičar Srđan Vukadinović je istakao za "Dan" da je potpuno nejasno u kakvoj situaciji je izborni proces u Šavniku i da je najveći problem izgubljeno povjerenje u institucije.
– Izbori su trebali da budu održani u oktobru, ali su odlagani pa ponovo zakazani, i zadnji put prekinuti, i uopšte nije naznačeno kada se mogu ponovo održati. Mnogo je tu nejasnoća i to pokazuje koliko je Crna Gora zemlja čuda, da se u jednoj maloj opštini nisu mogli sprovesti izbori, već naprotiv, da je trebalo mnogo puta da se odlažu i prekidaju, što zapravo pokazuje potpuno nefunkcionisanje države. Država nije u situaciji da obezbijedi ostvarivanje izbornog procesa u jednoj maloj izbornoj jedinici a kamoli da omogući regularnost na nivou cijele Crne Gore. To je gubljenje povjerenja u institucije i to je upravo ta velika politička kriza i državna kriza, jer je i država u krizi, ne samo političke stranke – naveo je Vukadinović.
Izbori u Šavniku počeli su 23. oktobra, kada su održani u još 13 opština, ali još nisu okončani jer članovi biračkih odbora iz opozicione koalicije "Za budućnost Šavnika", koju predvodi Demokratski front (DF), nisu dozvoljavali dijelu novoupisanih birača da glasaju jer, kako tvrde, ne žive u ovoj opštini. Na dva birališta, u zgradi Opštine i selu Kruševice, gdje pravo glasa ima 541 birač, glasalo se devet puta, posljednji put 18. decembra, nakon čega Opštinska izborna komisija ne može da se dogovori o tome da ih ponovi.