Politički analitičar Sergej Sekulović u razgovoru za "Dan" ističe da se trenutnoj krizi ne vidi kraj i da smo u svojevrsnoj pat-poziciji. Po njegovom mišljenju, moguća su dva scenarija – pozitivni i negativni.
– Po negativnom scenariju, možemo očekivati zaustavljanje razvojnih projekata, nemogućnost servisiranja obaveza, što može biti posebno problematično u dijelu vraćanja dugova, i pad kreditnog rejtinga Crne Gore, uz dalje urušavanje demokratskih institucija, koje će uticati na pregovarački proces. Po pozitivnom scenariju, otvoriće se dijalog, tražiće se tačke spajanja i pokazaćemo kao država da umijemo da rukovodimo krizom – rekao je Sekulović.
Kako je naglasio, sve ovo treba staviti u kontekst partijskih interesa i njihove procjene koliko im kriza ovog tipa donosi političkih benefita.
– Rješenje je u rukama političara i oni treba da pokažu demokratski i državni kapacitet da se ova situacija riješi. Svakako da nam vrijeme curi i čeka se prvi jasan korak u tom pravcu – kazao je Sekulović.
On smatra da premijer ili predsjednik treba da otvore ovaj dijalog, a opozicija mora da pokaže da je spremna da u njemu učestvuje.
– Osnovno je pitanje da li su stepen nepovjerenja i animozitet toliki da je bez međunarodnog posredovanja nemoguće izaći iz ovog problema. Mislim da građani imaju sve manje razumijevanja za sve ovo što se dešava – zaključio je Sekulović.
Podsjetimo, sve je počelo od sjednice Ustavnog odbora 17. decembra prošle godine, kada je konstatovano da su se stekli uslovi za penzionisanje troje od šest sudija Ustavnog suda, nakon čega je Skupština istog dana konstatovala prestanak funkcije sudiji Dragani Đuranović. Opozicija od tada blokira sjednice Skupštine, navodeći da se u zakonodavnom domu preuzimaju ingerencije Ustavnog suda i da je na snazi ustavni puč.
Blokirana je i sjednica uoči novogodišnjih praznika, na kojoj je trebalo da se izglasa budžet za 2025. godinu, nakon čega je predsjednik Skupštine zaključio sjednicu, što znači da se moglo ići samo na opciju zakazivanja nove vanredne sjednice. Ona je zakazana za 21. januar, ali je opet uslijedio isti scenario.
Upravo nakon toga, Mandić je pozvao lidera najjače opozicione stranke, Demokratske partije socijalista, Danijela Živkovića na dijalog u cilju postizanja kompromisa, ali nije naišao na pozitivan odgovor. Mandić je istakao da želi da Crna Gora bude pomirena i da čitavu svoju politiku bazira na tome da vlast i opozicija nađu zajednički jezik.
Opozicija, kako je dodao, mora da zna da većina ima odgovornost prema zemlji i da odgovara za napredak zemlje ka EU, a odgovorna je za povećanje plata i penzija i za kapitalne investicije, i da se ta sredstva obezbijede i budu na korist svakom građaninu.
Opozicija ne odustaje od insistiranja da se hitno poništi odluka u odnosu na sudiju Đuranović i da se Skupština vrati u okvire ustavnog djelovanja. S druge strane, vlast odbacuje ove optužbe, ističući da je rad parlamenta neophodno nastaviti zbog brojnih obaveza prema građanima, posebno u svjetlu hitnosti usvajanja budžeta.
Kao moguće rješenje pominje se uključivanje Venecijanske komisije. Naime, predsjednik Vlade Milojko Spajić i lider DPS-a Danijel Živković sastali su se prošle sedmice sa šefom Delegacije EU u Crnoj Gori Johanom Satlerom, koji im je predložio da se Venecijanska komisija uključi u rješavanje političke krize, odnosno da ispita odluke koje su dovele do prestanka sudijske funkcije Dragani Đuranović.