Vlada Crne Gore je na sjednici prije dva dana donijela odluku da putem Ministarstva vanjskih poslova uputi dva amandmana na tekst Rezolucije o genocidu u Srebrenici, ali i da je Vlada donijela stav da će njen predstavnik na sjednici Generalne skupštine UN-a glasati za Rezoluciju.
Miloš Đuričković je po završetku ove sjednice i saznanja o odlukama izjavio da se radi o nezabilježenoj blamaži Crne Gore i njene diplomatije. Đuričković je bio gost emisije „Dobar dan, BiH“, a objašnjavajući taj svoj stav istakao je.
- Najprije treba istaći da je Rezolucija podnesena kako bi se uspostavio dan sjećanja na žrtve genocida i ona uopće ne bi trebala biti upitna, ali je dio političkih struktura na Balkanu, koje predvodi Aleksandar Vučić, uspio politizovati ovo pitanje i tako uvući i Vladu Crne Gore u ovu propagandnu mašineriju, čiji je cilj da raspravu o genocidu u Srebrenici usmjeri u potpuno drugom pravcu. Sad je već postalo jasno međunarodnoj zajednici da je Srbija remetilački faktor koji ne priznaje genocid u Srebrenici i koja se bavi najgorim mogućim pokušajem relativizacije događaja iz devedesetih – obrazložio je porive za ovakvo ponašanje Vučića u odnosu na Rezoluciju o genocidu u Srebrenici, dodajući da su predloženi amandmani iz te kuhinje kako bi sefokus rasprave o genocidu u Srebrenici usmjerio u drugom pravcu - smatra on.
Dodaje da "i dok prvi amandman ni nama u Crnoj Gori, a ni vama u Bosni i Hercegovini, i nije sporan jer cilj Rezolucije nije da se osudi jedan narod kao genocidan, ostaje činjenica da se radilo o genocidnoj politici koja je i dovela do pojedinaca koji su izvršili taj čin.
-.Drugi amandman je potpuno besmislen jer nema apsolutno nikakvih dodirnih tačaka s temom Rezolucije o genocidu u Srebrenici. Možemo, naravno, potvrditi i da je prvi potpuno besmislen, ali smo sada došli u poziciju da ukoliko se ipak usvoji prvi amandman, Rezolucija će se povući na još jedno usaglašavanje, a što će negatori genocida ponovo slaviti kao svoju veliku pobjedu – objasnio je Miloš Đuričković zamke koje se kriju u slučaju usvajanja prvog amandmana Crne Gore na tekst Rezolucije o genocidu u Srebrenici,