Janović / FOTO: Privatna arhiva
15/12/2024 u 11:48 h
Mili PrelevićMili Prelević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Vlada i Hrvati složni oko ANB-a, svađe samo na evropskom putu

Kabinet predsjednika crnogorske vlade Milojka Spajića, uz direktnu saradnju s hrvatskim diplomatama, gotovo preko je noći riješio problem koji je mogao da blokira imenovanje Ivice Janovića za direktora Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB).

Problem Janovićevog dvojnog državljanstva, crnogorskog i hrvatskog, riješen je u rekordnom roku, daleko od očiju javnosti i u potpunoj tišini. Ekspresno je obezbijeđen njegov otpust iz hrvatskog državljanstva, mimo standardnih procedura koje zahtijevaju višemjesečne provjere. 

Podsjećamo da zakon zabranjuje da direktor ANB-a ima strano državljanstvo, što je potencijalno moglo onemogućiti Janovićevo imenovanje. Kako saznajemo, čitav proces bio je povučen iz javne sfere, nakon pouke izvučene iz iskustva premijera Spajića, koji se suočio s velikim problemima zbog svog dvojnog državljanstva (srpskog i crnogorskog) kada se kandidovao za predsjednika Crne Gore. Janovićev slučaj, očigledno, odrađen je diskretno i uz podršku hrvatskih diplomata u Crnoj Gori, kako bi se izbjegla slična kontroverza. Ipak, ova operacija upućuje na logično pitanje: da li su institucije Crne Gore zadužene za zaštitu nacionalnih interesa ili za zaštitu ličnih političkih kalkulacija?

image

Izvod iz CRPS-a

FOTO: Dan

Hrvatska, koja u posljednje vrijeme, nakon donošenja rezolucije o Jasenovcu, postavlja prepreke Crnoj Gori na njenom putu ka Evropskoj uniji, isturajući bilateralna pitanja ispred evropskih vrijednosti, ovog puta je zdušno sarađivala s Vladom Crne Gore. Nevjerovatno je da su crnogorske vlasti, čini se, više truda uložile u to da Janović dobije otpust iz hrvatskog državljanstva nego u popravljanje odnosa sa tom susjednom državom.

Međutim, kada je u pitanju otvaranje puta za imenovanje direktora crnogorske obavještajne službe, saradnja je bila efikasna i bez zastoja. Ostaje da se vidi da li je ovaj slučaj presedan u odnosima Hrvatske i Crne Gore. Ipak, ostaje gorak utisak da je politička pragmatika i ovog puta trijumfovala nad principima.

Janović se bavio privatnim biznisom. On je suvlasnik kompanije "Gvardia", koju je, prema medijskim navodima potkrijepljenim izvodima iz Centralnog registra privrednih društava, osnovao sa bezbjednosno interesantnim licem Matom Boškovićem, čija imovina je prije sedam godina pretresana u akciji usmjerenoj protiv "škaljarskog" i "kavačkog" klana. Ta kompanija osnovana je 2006. godine.

Spajić: Spreman sam za saradnju sa Milatovićem, Janović postavljen zakonito

Zato treba vjerovati, i građani treba da se tome nadaju, da Janović nije prošao bezbjednosnu provjeru, jer ako jeste, neko je to uradio neprofesionalno, jer on nije mogao da je prođe ni u biznisu, a ni privatno. To dobro znaju i oni koji su ga postavili na mjesto direktora ANB-a.

Milatović: Preduzeću korake povodom udara na našu nacionalnu bezbjednost

Pitanje je šta ga je preporučilo za jednu od najosjetljivijih funkcija u državi. Kritičari ističu da Janović u svojoj biografiji nema značajnijih postignuća koja bi ga izdvajala kao ključnog kandidata za direktora ANB-a. Njegovo imenovanje stoga izaziva dodatne sumnje u političke kalkulacije koje stoje iza ovog procesa.

U Zagrebu znali za promjene prije crnogorskih ministara?

Janović je završio Višu pomorsku školu u Kotoru, plovio je brodovima kompanije MSC i privatni je preduzetnik bez dana staža u bezbjednosnom sektoru.

Brat je poslanika Pokreta Evropa sad (PES) Tonćija Janovića i suprug predsjednice Upravnog odbora "Morskog dobra" Zvezdane Barac Janović. Inače, Tonći Janović je kum šefa Spajićevog kabineta Branka Krvavca.

Još jedan zanimljiv detalj u vezi s Janovićevim imenovanjem jeste način na koji je sve sprovedeno. Elektronska sjednica na kojoj je Janović imenovan održana je kasno uveče, nakon 22 sata. Mnogi ministri su od novinara saznali da se spremaju promjene u ANB-u. S obzirom na ekspresni otpust iz hrvatskog državljanstva i diskretnost cijelog procesa, postavlja se pitanje da li je hrvatska vlada za ovo imenovanje znala prije ministara u crnogorskoj vladi?

Ovaj slučaj otvara brojna pitanja o transparentnosti i zakonitosti procesa donošenja ključnih odluka. Da li je Crna Gora, zbog političkih interesa, spremna da prilagođava procedure i dogovara se sa susjednim državama na štetu javnog interesa, pitanje je koje zahtijeva odgovor. Jedno je sigurno – Crna Gora je još jednom dokazala da su njeni politički potezi često obavijeni velom tajni.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
15. decembar 2024 12:15