Имовина парламентарних странака у Црној Гори износи скоро пет милиона еура, показују подаци које су овлашћени представници политичких субјеката предали Управи прихода и Агенцији за спречавање корупције. На основу тих података може се закључити да се изражена економска криза у земљи посљедњих година, која све више погађа грађане, није негативно одразила и на политичке субјекте.
По званичним подацима, само Демократска партија социјалиста тешка је 2,7 милиона еура, с тим што та странка има и приходе од издавања пословних простора другим субјектима.
Три водеће странке Демократског фронта пријавиле су да имају око 370.000 еура. Преко 200 хиљада имовине пријавила је и Демократска Црна Гора, а СНП преко 300 хиљада.
Донедавно владајуће Социјалдемократе имају преко 170.000 еура. Што се других странака опозиције тиче, СДП има скоро 360.000. Ни мањинске партије није запао криви дио, па Бошњачка странка располаже имовином у вриједности 216.000 еура.
Да је политика у Црној Гори уносан посао показују и зараде посланика, чија је просјечна плата 1.800 еура, уз бројне привилегије и принадлежности. С обзиром на то да је просјечна мартовска плата у Црној Гори била 526 еура, испада да посланици примају скоро три и по пута више.
Према мишљењу члана Извршног одбора Уније слободних синдиката Црне Горе Сандре Обрадовић, представници народа се не солидаришу са обичним грађанима.
– То јесу одговорна радна мјеста, али би ниво солидарности са грађанима сасвим сигурно могао бити виши, то јесте, могле би се смањити њихове зараде, или барем бонуси и накнаде које примају по ратличитим основима. Имају и велики број службених возила, телефона... Свакодневно добијамо информације о лошим потезима у претходном периоду, попут станова купљених по изузетно ниској цијени, уз лоше приватизације и разне афере, док су грађани све то вријеме живјели изузетно лоше – казала је Обрадовић за „Дан“.
Како је додала, док с једне стране имамо оне који свакога мјесеца једва састављају крај с крајем, тек плаћајући рачуне и основне животне намирнице, с друге стране имамо оне који на рачун грађана живе у луксузу.
– Постоји одређени број људи који имају веома високе приходе, попут оних у Скупштини, али и другим јавним менаџментима, док је за велики број становника и та зарада од 500 еура недостижна. Оно што је још проблематичније јесте неизвјесност примања плате јер велики број запослених ради на црно. Уз то, велики је и број пензионера који примају мање од 220 еура, али и корисника материјалне помоћи, подстанара... – указује Обрадовић.
Она истиче да је незапосленост већа него раније.
– У периоду короне је нагло порастао број оних који су на бироу рада. Нема ни наговјештаја да ће се економска ситуација стабилизовати, не само због пандемије, него због укупне ситуације. Питање је како ће се пунити буџет, да ли ће послодавци гасити радна мјеста и да ли ће мала и средња предузећа, којих је 90 одсто у нашој земљи, опстати – рекла је Обрадовић.
Према њеном мишљењу, почетна позиција нове власти је лоша.
– Након свега, тешко је промијенити стварност и помоћи грађанима. С друге стране, и нова влада прави грешке, не консултује са синдикатима, који би им сигурно могли помоћи и дати идеје како би могли уштедјети и наћи додатни новац за најрањивије категорије. Један од начина је свакако и увођење пореза на луксуз, на други стан или некретнину. То би допринијело пуњењу буџета – казала је Обрадовић.
StoryEditor
Упркос економској кризи, парламентарне странке тешке пет милиона еура
По званичним подацима, само Демократска партија социјалиста тешка је 2,7 милиона еура, с тим што та странка има и приходе од издавања пословних простора другим субјектима
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
i na WhatsUp kanalu