Mина Брајовић / -Приватна архива
23/12/2021 u 09:06 h
Dejan BogojevićDejan Bogojević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Брајовић: Омикрон се шири, ово је затишје пред буру

Резултати математичких моделирања упућуjу да jе врло извjесно да ће омикрон бити доминантан соj већ почетком 2022. године, каже Мина Брајовић

Шефица канцеларије Свјетске здравствене организације за Црну Гору (СЗО) Мина Брајовић казала је за "Дан" да имамо затишје пред буру када је епидемија вируса корона у питању и да ће нови омикрон сој постати доминантан од почетка 2022. године. Она објашњава да проценат преминулих од короне у Црној Гори превазилази оно што је просјек у региону и на Западном Балкану. Наводи да у 89 одсто случајева омикрон сој изазива блажу клиничку слику код младих од 20 до 30 година. На питање како оцјењује тренутну ситуацију код нас, одговара да имамо својеврсно затишје пред буру.

– Витални параметри, просjечне вриjедности за период од 14 дана, коjи указуjу на оптерећеност болничког система и капацитета, обим ковид смртних исхода и новообољелих, као и проценат позитивних резултата ПЦР говоре сами за себе. Црна Гора пролази кроз период своjеврсног епидемиолошког затишја. У земљи се биљежи и даље трансмисиjа на нивоу заjеднице, и то трећег степена од максималних четири, према класификациjи СЗО. Имаjући на уму чињеницу да jе нови соj омикрон лабораторисjки потврђен и у Црној Гори, а посебно његов потврђени потенциjал да се шири "попут пожара", ситуациjа тражи посебне мjере опреза. Недавно jе Европски центар за контролу болести обjавио своjе процjене на темељу ограничених доказа и података и указао да је укупни ниво ризика по jавно здравље повезан са ширењем омикрона веома висок. Имаjући на уму да смо у зимском периоду када сви више времена проводимо у затвореном простору, изражену мобилност и интеракциjу у доба новогодишњих празника, експоненциjални раст броjа инфицираних особа омикрон соjем у значајном броjу региона, недовољан ниво вакциналног обухвата, оваква дешавања шаљу jедну снажну поруку и подсjећање да jе врло извjесно да jе постоjећа ситуациjа само епидемиолошко затишjе пред буру. У акутноj смо фази пандемиjе и нема простора за предах – истакла је Брајовићева.

Мање умрлих у државама са високом стопом вакцинисаних

Брајовић каже да je "досад администрирано преко 8,2 милиjарде доза ковид вакцина".

– Подаци су недвосмислени. У земљама са високим нивоом обухвата вакцинациjом, нижа jе смртност од ковида. Jасно jе, вакцине спасаваjу животе. Али, не треба заборавити чињеницу, посебно у контекту новог соjа да вакцинациjа остаjе окосница вишеслоjног приступа потребног да би ублажили jачину пандемиjског удара. Наш циљ ниjе елиминациjа ковида, већ стабилизациjа. А то jе могуће уколико земље у свом дjеловању буду промовисале и доследно практиковале "вакцинациjа плус" приступ, коjи ће подразумиjевати спровођење свеобухватних jавно здравственх мjера уз подизање обухвата вакцинациjом, примjену нових протокола лиjечења и максималну опрезност током предстоjећих празника како би се смањила трансмисиjа, растеретио здравствено систем и заштитили наjрањивиjи сегменти популациjе. сегменти популациjе – поручује Брајовић.

Она је казала да нова варијанта вируса корона представља разлог за забринутост из перспективе jавног здравља.

– Ово превасходно из разлога што га карактерише незапамћен броj мутациjа, преко 40, у диjелу "шиљак" протеина чиjа jе "мисиjа" да помогне вирусу да се "конектуjе" за здраву ћелиjу домаћина. Данас, послије нешто мање од мjесец дана и даље имамо више питања него одговора. Резултати математичких моделирања упућуjу да jе врло извjесно да ће омикрон бити доминантан соj већ почетком 2022. године. Конзистентни подаци СЗО указуjу да се омикрон шири "свjетлосном брзином" значаjно брже од делта соjа. Већ сада jе jасно да ће овако интензивна динамика трансмисиjе резултирати повећаним оптерећењем болничких капацитета. Подаци указуjу да се случаjеви инфекциjе омикрон соjем дуплираjу у року од један и по до три дана, у неколико земаља европског региона попут Уjедињеног Краљевства, Данске и сл. Без сумње, мjере коjе земље буду предузеле у предстоjећим данима да прекину трансмисиjу опредиjелиће даљу траjекториjу трансмисиjе омикрон соjа. Уколико земље буду оклиjевале са мjерама одговора док се болнице не почну попуњавати биће касно – наводи Брајовић.

Упитана да одговори да ли jе познато и да ли jе тачно да нови сој ствара блаже симптоме и тегобе, наводи да је трансмисиjа jе доминантно документована у популациjи животне доби од 20 до 30 година старости.

– За сада, према расположивим подацима, у 89 одсто случаjева ради се о блажим симптомима, попут кашља, бола у грлу и грозници. Сваки изгубљени живот jе ненадокнадиви губитак и за породицу и за укупно друштво и систем. Морталитетна статистика повезана са ковид-19 обољењем у Црној Гори jесте висока и превазилази оно што jе просjек у регион Европе у субрегион западног Балкана. Треба имати на уму да jе просjечна ковид-19 морталитетна инциденца "резултанта" садеjства више фактора и своjевсрстан показатељ капацитета Система да клинички збрине ковид пациjенте, доступности здравственог система, нивоа трансмисиjе, али свакако и нивоа вакцинациjе – наводи Брајовић.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
23. novembar 2024 00:41