
U Crnoj Gori je juče registrovano još 111 zaraženih virusom korona. Udruženje Roditelji obratilo se Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta i Institutu za javno zdravlje tražeći da se ukinu epidemiološke mjere, vrate puni časovi i regularan sistem nastave bez maski.
U obrazloženju zahtjeva navode da i dalje čekaju aktivaciju peticije preko sitema Glas građana.
Direktorica Udruženja Kristina Mihailović kazala je za "Dan" da će početkom sedmice razgovarati sa direktorom Instituta za javno zdravlje Igorom Galićem o zahtjevima za ukidanje mjera. Trenutno je u svim školama oboljelo 40 učenika.
– Pitamo ih jesu li svjesni kako funkcioniše život i da se samo u školama trenutno izigrava strogoća kada je riječ o korona mjerama. Nema logičnog i razumnog objašnjenja zašto je to tako. Da li je Crna Gora u nečemu drugačija od regiona i svijeta u kojima je nastava normalizovana i od skoro su skinute maske – navode iz Udruženja.
Iz IJZ navode i da juče nije zabilježen nijedan smrtni ishod od posledica kovid infekcije.
Iz Instituta je saopšteno da su njihove i druge javne i privatne laboratorije koje se bave dijagnostikom infekcije virusa korona tokom četvrtka završile analizu i dostavile rezultate za 1.382 uzorka.
– Novootkriveni slučajevi su iz Podgorice 43, Bara 15, Nikšića deset, Herceg Novog osam, Budve i Tivta po šest. U Beranama i Pljevljima je registrovano po pet novih slučajeva virusa korona, Bijelom Polju i Kotoru po četiri, na Cetinju tri i po jedan u Danilovgradu i Ulcinju. Udio novopozitivnih slučajeva u ukupnom broju testiranih za četvrtak je iznosio 8,03 odsto. Ukupan broj preminulih povezanih sa kovid-19 infekcijom u Crnoj Gori od početka pandemije je 2.696 – kažu iz IJZ.
Uzimajući u obzir sve novootkrivene slučajeve, kao i broj oporavljenih, ukupan broj trenutno aktivnih slučajeva kovida-19 u Crnoj Gori iznosi 719. Od početka epidemijskih dešavanja ukupan broj registrovanih slučajeva infekcije novim virusom korona u Crnoj Gori je 232.038.
U Podgorici je aktivan 261 slučaj virusa korona, Baru 88, Nikšiću 70, Kotoru 38, Herceg Novom 37, Pljevljima 35, Bijelom Polju 28, Budvi i Tivtu po 27, Beranama 24.
Aktivista za ljudska prava Aleksandar Saša Zeković uputio je i ove godine inicijativu da Vlada Crne Gore 22. mart proglasi za Dan žalosti i Dan nacionalnog sjećanja na sve žrtve virusa korona u Crnoj Gori.
– Tog datuma 2020. godine je preminuo prvi građanin Crne Gore od posledica izazvanih virusom korona – ističe Zeković.
Vlada Crne Gore je prošle godine odbila da to uradi.
– Nije pristupila nijednoj komemorativnoj aktivnosti niti se do danas izjasnila oko predloga da se u Glavnom gradu ili u Prestonici Crne Gore podigne trajni spomenik svim žrtvama virusa korona u Crnoj Gori – navodi Zeković.