
Iz Instituta za javno zdravlje (IJZ) i kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) u Crnoj Gori za "Dan" upozoravaju da, iako opada broja zaraženih i umrlih u Crnoj Gori, epidemija nije završena, posebno jer se u državama kao što je Ukrajina bilježi ekspenencijalni rast broja zaraženih, dok je u evropskim državama stopa obolijavnja i umiranja i dalje visoka.
Iz Instituta navode da će u Ukrajini doći do pogoršanja po pitanju kontrole epidemije, dok stručanjaci kažu da se to ne može reflektovati na Crnu Goru.
Iz Instituta je saopšteno da juče nije bilo preminulih od kovida, a inficirano je 149 osoba. Od početka epidemije u Crnoj Gori su preminule 2.682 osobe. Nadležni su za danas najavili ublažavanje epidemioloških mjera.
Iz Instituta je "Danu" saopšteno da trenutnu epidemiološku situaciju u Crnoj Gori karakteriše šestonedjeljni pad u broju novoregistrovanih osoba oboljelih od kovida-19.
– Imamo trend pada, široka lokalna transmisija i intenzitet aktivnosti virusa su na nivou prije eksponencijalnog porasta uzrokovanog omikron sojem tj. sredinom decembra 2021. godine. Takođe, i drugi indikatori koji se posmatraju u analizi trenutne epidemiološke situacije, kao što su, prvenstveno, 14-dnevna kumulativna incidencija i zauzetost postelja na kovid odjeljenjima bolnica, ukazuju na stabilizaciju epidemiološke situacije, ali imajući u vidu iskustva tokom ove pandemije, ne smijemo dozvoliti opuštanje, pogotovo imajući u vidu manji obuhvat vakcinacijom u odnosu na razvijene zemlje Evrope. U Crnoj Gori je u cirkulaciji dominantno omikron soj SARS-KoV-2 osnovna varijanta, dok je sporadično javljanje delta soja i omikron-stelt podvarijante, što smo potvrdili metodom sekvenciranja patogena u laboratoriji molekularne dijagnostike Centra za medicinsku mikrobiologiju. Ukoliko posmatrani indikatori epidemiološke situacije budu i dalje u trendu opadanja može se očekivati dalja liberilalizacija mjera. Međutim, svakako da moramo biti oprezni u dinamici liberalizacije. Za očekivati je da u Ukrajini dođe do pogoršanja po pitanju kontrole i prevencije zaraznih bolesti što zbog trenutne političke situacije što zbog ranijih epidemija koje su nastajale na prostorima Ukrajine, kao što je bila epidemija malih boginja 2018. godine zbog smanjenog obuhvata MMR vakcinom – ističu iz IJZ.
Iz IJZ objašnjavaju da je omikron soj SARS-CoV-2 već potisnuo druge sojeve istog virusa.
– Za sada nemamo naznaka da bi drugi soj mogao postati dominantna forma, tako da bi zbog obuhvata vakcinacijom u našoj zemlji, broja inficiranih koji imaju prirodni imunitet i drugih epidemijskih razloga za očekivati smirivanje epidemiološke situacije, odnosno stabilizaciju epidemije – navode iz IJZ.
Šefica kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije u Crnoj Gori Mina Brajović ocijenila je za "Dan" da je učestalost umiranja u Crnoj Gori u poslednje dvije sedmice smanjena za 50 odsto, ali da je svijet daleko od kraja epidemije jer postoji visoka transmisija što može dovesti do novog opasnijeg soja virusa.
– Brojke ohrabruju, već se danima unazad znatno smanjuje broj oboljelih u Crnoj Gori. Smanjuje se i pritisak na zdravstveni sistem u smislu manjeg opterećenja bolničkih kapaciteta, a posebno odjeljenja intenzivne njege širom zemlje. Prema SZO podacima na 1. mart, u proteklih 14 dana učestalost umiranja u Crna Gora je smanjena za skoro 50 odsto. Na globalnom nivou, broj novooboljelih slučajeva je u padu tokom proteklog mjeseca i smanjen je za 16 odsto prošle sedmice. Ohrabruje i cinjenica da smrtnost od kovida-19 opada kako na globalnom nivou, tako i pojedinačno u SZO regionima širom svijeta. Uprkos ovim ohrabrujućim trendovima, svijet je daleko od kraja pandemije. Od početka godine, u prosjeku svake sedmice život je gubilo više od 60.000 osoba. Ovakve brojke potvrđuju da je nivo transmisije na globalnom nivou isuviše visok da bismo proglasili pobjedu nad kovid-19 pandemijom. Stopa hospitalizacija i smrtnosti je i dalje visoka u značajnom broju zemalja širom svijeta, a pri tome je obuhvat vakcinacijom odveć nizak. Podsjećam, sve dok registrujemo visoku transmisiju u svijetu realne su šanse da ćemo se susresti sa novim i opasnijim sojem virusa SARS CoV2. SZO preporuka građanima i zemljama širom svijeta je da budu oprezni, kao i da učine sve što je u njihovoj moći da se zaštite sebe i svoje bližnje. Jedini pravi i održivi put izlaska iz pandemije jeste podizanje nivoa obuhvata vakcinacijom – ističe Brajovićeva.
Ona je navela da je od početka konflikta u Ukrajini, SZO mobilisala resurse i usmjerila svoju podršku građanima Ukrajine sarađuje sa nacionalnim zdravstvenim vlastima.
– Podaci iz Ukrajine ukazuju na eksponencijalni rast broja novooboljelih, koji ne prati rast nivoa opterećenosti bolničkog sektora. U toku proteklih nekoliko mjeseci SZO je pružala podršku zdravstvenom sistemu kako bi se pripremio za eskalaciju situacije. Ovo je podrazumijevalo prenamjenu potrošnog materijala, obuku zdravstvenih radnika i izradu planova za krizne situacije. Imajući na umu magnitude konflikta, masovne migracije stanovništva, poremećaj u sprovođenju imunizacije, nadzoru, detekciji, testiranju, kliničkom zbrinjavanju pacijenata i testiranju realno je očekivati pogoršanje epidemiološke situacije i negativne implikacije u smislu eskalacije kovid-19 infekcije u zemlji, a moguće je i "prelivanje" posledica u susjedne zemlje. Registrovane su nestašice kiseonika u gotovo svim bolnicama u Ukrajini, koji je od krucijalnog značaja za liječenje kovid pacijenata. SZO radi na otvaranju humanitarnog koridora sa Poljskom kako bi se dopremile potrebne količine kiseonika. Zbog nastalih okolnosti i ratnih dejstava, biće nemoguće obezbijediti poštovanje mjera za kontrolu transmisije čime se bez sumnje ukupna situacija dodatno usložnjava – upozorava Brajovićeva.
Infektolog bolnice u Beranama Milovan Živković kazao je za "Dan" da imamo epidemiju u završnoj fazi što će kako očekuje dovesti da postepenog ukidanja mjera. On navodi da situacija u Ukrajini i Rusiji može biti potencijalno novo žarište za neku drugu epidemiju, iako se posebno u Rusiji dnevno registruje i po 100.000 zaraženih.
– Kod nas imamo opuštanje situacije, omikron daje blažu kliničku sliku i daleko manji procenat smrtnosti. Korona će ostati u populaciji i vjerovatno u budućnosti se javi neki novi soj i epidemija, ali smatram da trenutno imamo takozvani rep epidemije, što bi mi infektolozi kazali. Ne bih vezao situciju u Ukrajini sa sadašnjom epidemijom, iako imaju već 600.000 izbjeglica. Može se pojaviti neka druga bolest i veliko žarište, ali bez novog soja smatram da nam korona ne prijeti u većim razmjerama. Na sjeveru Crne Gore imamo dnevno po pet-šest zaraženih, tako da očekujem kao što je ministara rekla ukidanje kovid potvrda, posebno za putovanje – poručuje Živković.