
U okviru potprojekta "MNE8" Regionalnog stambenog programa juče je u Herceg Novom označen početak izgradnje kuća za pet raseljenih porodica koje su svoje sklonište od nedaća našle u ovom gradu. Tim povodom u Opštini je upriličen sastanak sa učesnicima u projektu i porodicama koje će na ovaj način trajno riješiti svoje stambeno pitanje. Po završetku sastanka korisnici su zajedno sa koordinatorima projekta, predstavnicima izvođača, nadzora i projektantskog tima obišli lokacije na Gomili, Podima, u Sutorini, Trebesinu i Kamenarima.
– Ovo je drugi dio projekta i on se odnosi na izgradnju individualnih objekata za izbjegla i raseljena lica koja imaju sopstvene placeve. Herceg Novi je aplicirao i bilo je dvadesetak zahtjeva porodica, među kojima je kandidaciona komisija odabrala deset. Danas imamo početak radova na izgradnji pet stambenih objekata, a intenzivno se radi na prikupljanju projektne dokumentacije i ispunjavanju svih preduslova kako bi još pet bilo pripremljeno za naredni tender, objasnila je Vesna Samardzić, potpredsjednica Opštine Herceg Novi. Osnovni kriterijumi u odabiru korisnika, kako je kazala, bili su teška materijalna situacija i posjedovanje placa na kojem nije podignut nikakav objekat. Podsjetila je da je Regionalni stambeni program do sada znatno pomogao rješavanje stambenih pitanja raseljenih lica u Herceg Novom, kroz omogućavanje kupovine stanova, a u narednom periodu se očekuje završetak tenderske procedure za zbrinjavanje još osam porodica.
Među onima koji su prisustvovali sastanku bio je i Branko Slavić, koji Herceg Novi danas zove svojim domom.
– U aprilu će biti 30 godina kako sam otišao od kuće. Promijenio sam 33 mjesta na kojima sam boravio, a u Herceg Novom sam od 1992. godine. Neizmjerno sam zahvalan što ću biti u mogućnosti da konačno dobijem svoju kuću – kazao je Slavić.
Aktivnosti u okviru Regionalnog stambenog programa sprovodi Ministarstvo finansija i socijalnog staranja, u saradnji sa Upravom javnih radova i Opštinom Herceg Novi, a uz podršku Razvojne banke Savjeta Evrope. Glavni donator je Evropska unija, a značajne novčane kontribucije osigurale su: Vlada Sjedinjenih Američkih Država, kao i vlade Italije, Njemačke, Norveške, Švajcarske, Danske, Turske. Snažnu podršku programu daju Visoki komesarijat Ujedinjenih naroda za izbjeglice – UNHCR i Organizacija za sigurost i saradnju u Evropi – OSCE. Doprinos države u ovom programu je obezbjeđenje lokacija i infrastrukturnih priključaka za objekte. Izvođač radova je Eurozox iz Danilovgrada, a nadzor će vršiti Civil engineer iz Podgorice.