Водоснабдијевање залеђа Херцег Новог, посебно Мјесне заједнице Камено – Жлијеби, проблем је број један, који тражи хитно рјешавање, зарад привредног и туристичког развоја тог дијела града. У поменутој мјесној заједници годинама настоје да нађу рјешења, како би се прикључили на градски систем водоснабдијевања и ријешили егзистенцијално питање мјештана, привредника, као и домаћих и страних инвеститора, који у све већем броју долазе и граде куће на том подручју.
Горан Становчић, предсједник МЗ, нагласио је да је ријеч кључном проблему за чије рјешавање имају подршку локалне управе.
-У сарадњи са Општином, пројекат за водоснабдијевање Каменог ради фирма "Хидро систем" из Подгорице, у власништву Драга Чачића, која је израдила и пројекат за водовод на Луштици. Пројекат за Камено требало би да буде завршен са свим ревизијама до августа како би ушао у буџет Општине за наредну годину, казао је Становчић, изразивши наду да ће 2023. године добити воду са градског система, преко резервоара Сушћепан.
Тиме би и Мокрине могле да ријеше питање водоснабдијевања. Идејним рјешењем је процијењено да би инвестиција износила око 800.000 еура. Становчић је члан Одбора директора предузећа "Водовод и канализација".
- С локалном управом настојимо да нађемо рјешења да доведемо воду у сва подорјенска села, са требињске стране, а око 30 литара у секунди било би довољно за Крушевице, Врбањ и друге орјенске засеоке, сматра Становчић.
У осталим пројектима сарађују са Туристичком организацијом Херцег Нови, Парком природе "Орјен", Планинарским клубом "Субра" и другим субјектима. МЗ Камено-Жлијеби броји око 50 домаћинстава и 28 привредних субјеката, као и значајан број иностраних инвеститора, који су купили земљиште у овом живописном подорјенском селу па су све очи упрте у изградњу водоводне мреже, која би била прикључена на градски систем водоснабдијевања.
Становчић је казао да је ријеч о једној од развијенијих мјесних заједница с пословним капацитетима, фармама, рекреативном зоном, бициклистичком стазом, пењалиштима, видиковцима, аутентичним каменим селом Жлијеби, полетиштем за параглајдинг и полигонима за друге адреналинске спортове, као и с добром основом за бављење еко- туризмом.
-Потенцијали за развој планинског туризма су огромни. Ту је и пољопривреда, производња здраве, домаће хране, развој сточарства, као и ширење привредне зоне, која се измјешта из центра, тако да све више људи долази у Камено да ради и живи него што одлази у град. Због свега наведеног, иницијатива за водоснабдијевањем залеђа Херцег Новог потекла је из наше мјесне заједнице, казао је Становчић.