Медицински факултет УЦГ, односно у оквиру њега организације студената фармације (MoPSA), медицине (MoMSIC), стоматологије (MoDSA), Алумни клуб и Студентско вијеће Медицинског факултета, организовли су хуманитарну акцију под слоганом „Напунимо врећу, подијелимо срећу“ која је успјела да обезбиједи 1.300 пакетића за дјецу широм Црне Горе. Прикупљање донација трајало је недјељу дана, од 24. до 30. децембра.
- С обзиром на то да нас није било превише и да смо имали колоквијуме, испите, послове и друге обавезе, још једном бих истакла колики је заправо успјех што смо за само седам дана успјели да прикупимо, спакујемо и подијелимо тако велики број пакетића - казала је за портал Дан Тамара Никезић, доктор фармације, предсједница и један од оснивача Организације студената фармације (MoPSA).
Прикупљање донација помогли су и разни маркети као и Црвени крст.
- У организовању прикупљања помогли су нам маркети Лаковић, Идеа, Лида, Тренд, Венкор, Франца, маркети Анђела и Денис, Житопродукт, Панорама, Алфа трејд, затим радње Џамбо, Топ дом, Кидс ленд и Кафе бар 4 собе, који су дозволили да се у њиховим објектима поставе корпе и колица за прикупљање донација. Захвалност дугујемо и Црвеном крсту који нам је помогао у дистрибуцији пакетића дјеци социјално угрожених породица - рекла је Никезић.
Новогодишњи пакетићи додијељени су дјеци социјално угрожених породица у разним општинама Црне Горе, дјеци у неколико дневних центара, педијатријском одјељењу никшићке и пљеваљске болнице, Институту за болести дјеце, кампу „Врела рибничка“, Дому за незбринуту дјецу „Бијела“, а дио и народној кухињи.
Одговарајући на питање портала Дан о начину прикупљања донација и градовима који су били укључени, Никезић је казала да се прикупљање слаткиша и играчака највећим дијелом обављало у маркетима, односно радњама и на факултету.
- Грађани су могли учествовати у акцији куповином слаткиша, грицкалица и играчака по свом избору и оставити их у корпе поред којих су дежурали наши студенти. Добили смо новчане донације од Института за љекове и медицинска средства Црне Горе и радње Џамбо. Међутим, новац је прикупљан и у Клиничком центру Црне Горе, Институту за јавно здравље и на нашем факултету, а сва новчана средства искориштена су за прикупљање и прављење пакетића. Прикупљање се одвијало у Подгорици, Никшићу, Пљевљима, Беранама, Тузима, Мојковцу и Игалу, а подијељени су, осим тих градова, још и у Мојковцу, Андријевици, Плаву, Рожајама, Бару, Цетињу и Даниловграду - навела је ова студенткиња.
Истакла је да је у односу на прошлогодишњу хуманитарну акцију ова била успјешнија јер су, умјесто 808, успјели да направе чак 1.300 пакетића.
- Одзив грађана је био и већи него што смо очекивали и заиста су људи показали интересовање и великодушност. Било је ситуација да желе слаткише да купе и нама који смо дежурали, али и таквих да питају да ли их ми можемо вакцинисати пошто смо сви носили бијеле мантиле. Све у свему, било је то ведрих и веселих седам дана, пуних празничног расположења - оцијенила је Никезић.
- Доказали смо да заиста јесте хуманост увијек у моди – закључила је Никезић.
Основни циљ уручивања пакетића био је уљепшавање новогодишњих празника најмлађима, казала је за портал Дан учесница хуманитарне акције и студенткиња фармације Ковиљка Таловић.
- Ако су људски односи тест хуманости, онда су га студенти Медицинског факултета положили – истакла је она.
Одговарајући на питање портала Дан какав је осјећај обрадовати толики број дјеце одговара да је „у периоду новогодишњих празника, када сва дјеца желе и ишчекују пакетиће, неописиво лијеп осјећај сакупити их и поклонити малишанима који су се томе најмање надали".
Закључила је да су својом идејом и примјером студенти Медицинског факултета друштво учинили хуманијим.
Никезић и Таловић су се у име свих студената Медицинског факултета захвалиле грађанима што су учествовали у акцији и помогли им да обрадују 1.300 дјечака и дјевојчица широм Црне Горе.