Обиље водених токова које Херцег Нови има, а чије су присуство доказала озбиљна истраживања, захваљујући непланској градњи која их је затворила учинивши да воде потеку негдје друго или подрију тло изазавајући клизишта, уз слабо одржавање корита ријека и извора што за последицу имају плављење објеката и јавних површина, озбиљан су проблем с којим се град суочава деценијама.
Тренутно, један од најозбиљнијих проблема је клизање тврђаве Канли кула, али и не само ње, јер клизиште обухвата велики дио града од објекта Електродистрибуције, преко магистралног пута, па све до Старог града, укључујући и њега.
На све то у много наврата упозоравала је Оливера Доклестић, грађевински инжењер хидрологије. Она је нагласила да се појачаном урбанизацијом значајно смањују површине под вегетацијом чиме се умањује способност апсорпције воде, а уклањањем великих стабала добијају се нестабилне косине.
- Бетонирањем и херметизацијом природног тла смањује се природно понирање воде у тло, а значајно повећава отицање. Кишни канали имају у том случају већу количину воде за пренос. Већа количина воде значи већу масу, већа маса воде значи већу енергију која за последицу има веће ерозионе процесе, рубање тла, ношење камења, уништавање околног подручја, изливање водених токова из корита - упозорила је Доклестић.
Кишни канали најчешће представљају депоније грађевинског материјала, а регулисање природног корита ријеке се своди на постављање затворене цијеви или бетонирање корита чиме се, како је нагласила, добијају заправо брзотоци у вријеме великих киша.
Осим конфигурације терена и нестабилног тла, обиља водотокова, подручје Новог и Боке је познато по високом годишњем просјеку падавина.
Локална управа започела је процесе рјешавања ових вишедеценијских проблема, којима је неопходан системски приступ. Вишедеценијски проблем Херцег Новог, посебно Мељина, чије јавне површине плаве сваком обилнијом кишом, коначно је ријешен, јер ће регулацију потока Немила радити фирма "Briv Constraction".
Према ријечима директора Управе јавних радова Бора Лучића, понуда те компаније је била најповољнија на тендеру. Уговор је потписан.
Процијењена вриједност радова је 178.936 еура, а рок за завршетак посла је шест мјесеци од увођења извођача у посао. Уз припремне радове код регулације потока Немила, биће потребно рушење постојећег асфалтног коловоза на траси новог армирано – бетонског корита потока. Рушење ће се морати извршити до половине коловоза, како би се на другој половини могао организовати саобраћај. Посао укључује изрду насипа и тампона, бетонске и армирачко-бетонске радове, израду улива постојећег кишног канала у хидротехнички тунел, као и постављање комуналних инсталација.
Лучић наводи и да је расписан тендер за избор извођача за изградњу пута на Луштици. Процијењена вриједност радова је 9.500.000 еура, а рок за отварање понуда је 30. децембар ове године. Рок за завршетак радова је 30 мјесеци од увођења извођача у посао.