
Preduzeće "Čistoća" d.o.o. raspisalo je tender za održavanje privremenog smetlišta komunalnog otpada Tisove grede, za šta je tenderom opredijeljeno 40.000 eura.
Radovi, kako je precizirano tenderskom dokumentacijom, obuhvataju saniranje otpada pristiglog od zaključivanja ugovora do iskorišćenih novčanih sredstava, odnosno do 31. januara 2022. godine, svakodnevni (redovni) i uredni radovi na prijemu otpada, prenošenje otpada na lokaciju skladištenja radi razastiranja i sabijanja. Osim toga, podrazumijevaju i prekrivanje razasutog komunalnog sa inertnim materijalom u razmjeri prema propisima koji regulišu tu oblast.
Takođe, neophodno je i obezbjeđenje skladištenja i tretiranje animalnog otpada u skladu sa rješenjem Sekretarijata za komunalne djelatnosti od 19. marta 2018. godine o privremenom načinu zbrinjavanja animalnog otpada.
Izvođač se takođe obavezuje da će obavljati iskop i dovoz potrebnog inertnog materijala radi saniranja komunalnog i zelenog otpada. Procijenjena količina je u rasponu od 2.500 m3 do 3.500 m3 u skladu sa potrebama i dogovorenom dinamikom.
Rok izvršenja ugovora je svakodnevno do izvršenja iznosa iz ugovora, odnosno do 31. januara 2022. godine.
Zasipanje smetlišta Tisove grede trenutno obavlja Privredno društvo "Ivović" iz Herceg Novog.
Prema riječima direktora "Čistoće" Vasilija Seferovića, na smetlište se dnevno deponuje od 50 do 60 tona otpada.
Podsjetićemo da je prije skoro godinu na pomenutoj deponiji nekoliko puta bilo većih požara zbog čega su mještani sela Ubli negodovali i blokirali dovoz smeća na nekoliko dana. Tada je "Čistoća", koja rukovodi deponijom, otpad morala da odvozi na barsku deponiju Možura, što je bio ogroman mjesečni izdatak za preduzeće. Sa Ubljanima je kasnije postignut dogovor koji se, zasad, uglavnom poštuje.
Dugoročno rješenje za odlaganje komunalnog otpada iz Herceg Novog je izgradnja sanitarne deponije Duboki do, za šta su ranije bila obezbijeđena i kreditna sredstva Svjetske banke.
Bivše Ministarstvo održivog razvoja i turizma poništilo je sopstvenu dozvolu za sanitarnu deponiju, a potom godinama odbijalo da obezbijedi novu. Tačnije, Ministarstvo održivog razvoja i turizma je 28. septembra 2020. godine donijelo rješenje kojim je odbilo zahtjev Opštine za izdavanje građevinske dozvole, obrazlažući da je "istekla važnost ekološke saglasnosti Agencije za zaštitu životne sredine, te da nije urađena lokalna studija lokacije za sanitarnu deponiju".
Lokalna uprava je uložila tužbu Upravnom sudu na to rješenje navodeći da je stiglo kada se u Agenciji za zaštitu životne sredine nalazio urađeni elaborat procjene uticaja na životnu sredinu. Postojeće odlagalište, smetlište Tisove grede, biće stavljeno van funkcije, što bi trebalo da se desi krajem januara naredne godine.
Коментари (0)
Оставите свој коментар