Mersije podsjeća da je sloboda okupljanja fundamentalno pravo EU koje treba i da se štiti i da se ostvaruje mirno, uz puno poštovanje vladavine prava i javnog reda.
- Pridruživanje EU je put koji podrazumeva teške reforme, ali vodi ka koristima za Srbiju i njene građane – ova poruka mora biti jasna i prenijeta u Srbiji, kako od strane srpskih vlasti, tako i od strane EU. EU je najvažniji politički i ekonomski partner Srbije i njen najveći finansijski donator.Takođe, srpske vlasti znaju da moraju snažno i jasno komunicirati o svojoj ambiciji za članstvo u EU, o temeljnim vrednostima EU i o podršci koju EU pruža - poručuje Mersije, piše N1.rs.
Portparol EK dodaje da je Unija dosledna u pružanju objektivne procene napretka i izazova na putu Srbije ka članstvu, uključujući i godišnje izvještaja Paketa o proširenju.
- Srbija je do sada ostvarila napredak u nekim važnim reformama na svom EU putu. Sada očekujemo da se ovaj rad ubrza, posebno u ključnim oblastima vladavine prava, u skladu sa ambicijom srpskog rukovodstva da završi pripreme za pristupanje do kraja 2026. godine - naglasio je Mersije.
Dodao je da EK istovremeno prepoznaje da postoje izazovi koje treba rešavati i da nastavlja da razgovara sa Srbijom o svim otvorenim pitanjima na njenom putu ka EU.
Nastavljamo da podstičemo sve aktere koji podržavaju evropske integracije da doprinesu napretku Srbije na tom putu kroz dijalog i kompromis, naveo je portparol EK.