
Uprkos ratu u Ukrajini, Rusija je mnoge evropske zemlje nastavila da snabdijeva ogromnim količinama gasa, međutim, to bi mogao da promijeni novi set sankcija EU. Na udaru su zemlje koje najviše zavise od ruskih energenata i ne mogu lako da se prebace na nove dobavljače.
Šefovi energetskog sektora zemalja EU poručuju da je šesti paket sankcija Rusiji „pred vratima“. Poslije zabrane uvoza uglja, potencijalni embargo na rusku naftu i gas biće težak ekonomski udarac, ali ne samo na Rusiju, već, čini se, i za članice unije.
EU je u 2020. godini više od polovine potrošenih energenata nabavila iz uvoza, a čak četvrtina je došla iz Rusije.
U Slovačkoj je osam od deset barela nafte stiglo iz Rusije. Iz istog izvora više od dvije trećine energenata nabavljaju Poljska, Finska i Litvanija, a Mađarska je zavisna sa čak 44 odsto.
Učešće ruskog gasa i nafte u EU po zemljama (Podaci za 2020. godinu, izvor Eurostat)
- Slovačka 78,4 odsto;
- Litvanija 68,8 odsto;
- Poljska 67,5 odsto;
- Finska 66,8 odsto;
- Mađarska 44,6 odsto;
Evropi je teško da kaže NE, ruskim energentima. U susret šestom paketu sankcija, Mađarska i Slovačka traže izuzeće. Pozivajući se na obavještene izvore iz Evropske komisije, mediji prenose da bi do toga moglo da dođe. Istovremeno, u Grčkoj počinje gradnja novog terminala kojim će teći gas do zemalja jugoistočne Evrope.
- Prije nekoliko mjeseci u Francuskoj, u Versaju, donijeli smo snažne i strateške odluke o energetici. Odlučili smo da ćemo okončati našu zavisnost od ruskog fosilnog goriva i diversifikovati naše dobavljače, uključujući LNG. Zbog toga je novi energetski terminal toliko važan - kaže predsjednik Evropskog savjeta Šarl Mišel.
Ministarka Zorana Mihajlović uvjerava da Srbija neće imati problema sa nabavkom energenata za narednu sezonu i poručuje da je prioritet diversifikacija snabdijevanja gasom i naftom. Od terminala u Grčkoj imaće koristi i Srbija koja je 90 odsto zavisna od ruskih energenata.
Коментари (0)
Оставите свој коментар