Европска комисија је предложила план који би могао за двије трећине смањити зависност Европске уније од руског плина већ до краја ове године, а знатно прије краја ове деценије учинити је потпуно независном од руских фосилних горива, преноси Index.hr.
-Морамо постати независни од руске нафте, угља и плина. Једноставно се не можемо ослањати на добављача који нам пријети-, изјавила је предсједница Комисије Урсула фон дер Лајен.
Европска унија увози 90 посто својих потреба за плином, од тога из Русије око 45 посто. Русија је и главни добављач сирове нафте, 27 посто европског увоза је из Русије, затим из Норвешке, Казахстана и Сједињених Држава по осам посто из сваке од те три земље.
Осим тога, Европа се већ неколико мјесеци суочава са великим растом цијена енергије, најприје због повећања глобалне потражње услијед опоравка од пандемије ковида, а сада је руска инвазија на Украјину додатно погоршала проблем и унијела несигурност у погледу могућег прекида снабдијевања енергентима.
Сједињене Државе и дио чланица ЕУ траже прекид увоза енергената из Русије како би је на тај начин присилили да оконча рат који води против Украјине, међутим, дио чланица ЕУ каже да не могу у тако кратком року замијенити руски плин.
Непосредно прије инвазије на Украјину, велепродајне цијене плина биле су око 200 посто веће него прије годину дана, а слично је било и с цијенама електричне енергије.
Тренутно су залихе плина у ЕУ попуњене на око 29 посто, што је довољно до краја ове сезоне гријања. Међутим, дужи поремећај у набавци руског плина могао би довести до затварања фабрика.
План ЕУ за потпуно одвајање од руског плина
Морамо дјеловати сада како бисмо ублажили учинак раста цијена, диверзификовали набавку плина за следећу зиму и убрзали прелазак на чисту енергију. Што прије пређемо на обновљиве изворе у комбинацији са енергетском ефикасношћу, то ћемо прије заиста постати независни и владати нашим енергетским системом-, каже Фон дер Лајен.
Са циљем поступног смањивања зависности од руских фосилних горива ЕК предлаже план под називом “РЕПоwерЕУ”, који треба да појача отпорност енергетског система.
-Већ до краја ове године РЕПоwерЕУ могао би смањити потражњу ЕУ за износ једнак за двије трећине руског плина увезеног прошле године-, наводе из ЕК.
Комисија је најавила и да ће до краја овога мјесеца представити законодавни предлог којим ће се прописати да капацитети складишта плина у ЕУ буду попуњени најмање 90 посто до 1. новембра сваке године, како би се смањила неизвјесност око набавке прије сезоне гријања.
План за ову годину - течни плин из САД-а и Катара
Увозом плина од других добављача и набавком течног плина из земаља попут Сједињених Држава и Катара ове би се године могла замијенити око 60 милијарди кубних метара плина, што је више од трећине годишњег увоза из Русије.
Нови пројекти вјетроелектрана и сунчаних електрана могли би ове године замијенити 20 милијарди кубних метара руског плина, наводи Комисија.
Једна од препорука земљама чланицама јесте да опорезују екстра добит енергетских компанија и дио тако прикупљених средстава усмјере за заштиту потрошача и индустрије од високих цијена електричне енергије.
Цијена електричне енергије у ЕУ одређује се према цијенама најскупљег енергента, плина, иако се плин у мањој мјери користи за производњу електричне струје, због чега су произвођачи струје остваривали невјеројатно велике профите. Међународна агенција за енергију процјењује да би се таквим потезом могло прикупити око 200 милијарди еура ове године.